Silesia Art & Science Festival

Do końca maja potrwa Silesia Art & Science Festival, seria wydarzeń kulturalnych odbywających się w ośmiu miastach województwa śląskiego. Organizują je studenci Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.
image

W czasie trwania festiwalu, od marca do maja, w Żywcu, Jaworznie, Wiśle, Dąbrowie Górniczej, Mysłowicach, Bielsku-Białej, Katowicach z finałem w Cieszynie odbędą się poszczególne wydarzenia: koncerty (od poezji śpiewanej przez folk do rocka), spektakle teatralne, spektakle ognia, performance, pokazy kuglarskie, warsztaty twórcze, improwizacje kabaretowe, spotkania autorskie, prelekcje, pokazy naukowe, etiudy filmowe i wystawy.

 

– Celem festiwalu jest integracja społeczności śląskiej, pogłębienie relacji międzyludzkich oraz zachęcenie publiczności do odwiedzania miast naszego województwa. Jako organizatorzy pragniemy aby przygotowana trasa stała się okazją do wymiany doświadczeń, zaszczepienia pasji oraz pobudzenia rozmowy nad sprawami społecznie ważnymi.

 

Festiwal współorganizują: Miejskie Centrum Kultury w Żywcu, Kino Janosik, Jazz Club Muzeum w Jaworznie, Miejski Ośrodek Kultury, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczek, Kino Kadr, Wiślańskie Centrum Kultury, Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej, Galeria Bielska BWA, Centrum Kultury Katowice, Miejski Dom Kultury w Katowicach, miasto Cieszyn.

 

PROGRAM

 

 

ŻYWIEC

 

10.04.2014 (czwartek)

 

godz. 16.30, Klub Papiernik

  • Etiuda & Anima („The Best of Anima”) – filmy nagrodzone i wyróżnione podczas 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda & Anima
  • prelekcja Pracowni Twórczej Klawo (więcej na www.klawopracownia.com)
  • interaktywna wystawa Pracowni Twórczej Klawo

 

11.04.2014 (piątek)

 

godz. 10.00, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu

  • Przegląd Amatorskich Teatrów Województwa Śląskiego

 

Spotkamy się z pięcioma zespołami teatralnymi, które łączy zamiłowanie do teatru. W przeglądzie zaprezentują się m.in. Teatr Tańca DeyMotion z Jaworzna, Teatr Gliwicka 9a, katowicki Teatr Na Niby, Teatr Klakier z Rudy Śląskiej oraz Grupa Teatralna Bez Cenzury z Buczkowic.

 

godz. 19.30, Kino Janosik

  • prelekcja na temat twórczości Jacka Kaczmarskiego, wygłosi Jan Stasica (pasjonat filozofii, literatury i psychologii)

 

godz. 20.00, Kino Janosik

  • Projekt Renowacja – recital poświęcony twórczości Jacka Kaczmarskiego, pt. „Wojna Postu z Karnawałem”

 

Projekt Renowacja został powołany w celu odświeżenia twórczości Jacka Kaczmarskiego w związku z dziesiątą rocznicą śmieci artysty. W większości skład tworzą muzycy związani z zespołem Abacab:
Dominik Górny – gitara
Samule Helbin – perksujonalia
Szymon Jakubiec – wokal
Maciej Ormaniec - kontrabas

 

godz. 21.00, Kino Janosik

  • pokaz filmu „Jacek”, 2012, reż. Jakub Mędrzycki

 

 

godz. 22.15, Rynek w Żywcu

  • fireshow w wykonaniu grupy Animo

 

 

 

 

JAWORZNO

17.04.2014 (czwartek)

 

godz. 18.00, Jazz Club Muzeum

  • spotkanie z Radosławem Bielem „O podróżach autostopem. Od festiwalu do festiwalu”

 

Radosław Biel, absolwent etnologii na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, autostopowicz, członek grupy podróżniczej Off Travelers. Autostopem podróżował m.in. przez Gruzję, Iran, Sudan. Opowie o stereotypach, bezpodstawnych uprzedzeniach i niekonwencjonalnych metodach zdobywania pieniędzy w trakcie podróży.

 

 

 

 

WISŁA

(program w opracowaniu)

 

 

 

 

DĄBROWA GÓRNICZA

9.05.2013 (piątek)

 

godz. 17.00, Pałac Kultury Zagłębia

 

  • „Huśtawka Trumniarza”, reż. Elmar Imanov, 30 min


Yagub wraz ze swym dorosłym, upośledzonym synem Musą prowadzą pustelnicze życie w zapomnianym zakątku Azerbejdżanu. Ich życie zmieni się, gdy otrzymają niespodziewaną wiadomość.

 

  • „Rogalik”, reż. Paweł Ziemilski, 17 min, PWSFTviT w Łodzi, Polska 2012

 

Przemieszczamy się wśród ludzi i przedmiotów, poznajemy świat zwykle spychany na margines. Podróż ta ma w sobie coś z sennej wizji. Kim są ludzie obserwowani jak w wielkim akwarium? I jaka jest nasza pozycja wobec nich?

 

  • „Wniebowstąpienie”, reż. Thomas Bourdis, Martin de Coudenhove, Caroline Domergue, Colin Laubry, Florian Vecchione, 7 min, Francja 2013

 

Początek XX wieku, dwóch alpinistów wyrusza w tradycyjną podróż, niosąc posąg Najświętszej Marii Panny na szczyt góry.

 

  • „Moje małe podziemie”, reż. Elise Simard, 7 min, Kanada, 2012


Żeby znaleźć światło, musimy najpierw przemierzyć ciemności. Tak zaczyna się „Moje małe podziemie” Elise Simard – ponura, lecz piękna autobiograficzna opowieść o dziewczynce podróżującej w zimie autobusem do domu.

 

  • „Serca dwa”, reż. Katarzyna Warzecha, 13 min, Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Polska, 2013


On kocha swoją pracę, ona nie wie jeszcze o jego istnieniu. On skrywa swoją tajemnicę, ona jeszcze niczego nie przeczuwa. On traci pracę, ona pracuje w pośredniaku. Spotykają się. Połączyły ich piersi. „Serca dwa” to opowieść o przełamywaniu swoich słabości, wytrwałości w walce o miłość i o tym, że w życiu jak na Śląsku – szare może być kolorowe.

 

 

godz. 18.30

  • spotkanie z Janem Linianym „Wycieczka na wschód”

 

Jan Liniany – miłośnik Karpat, pasjonat podróży, współorganizator festiwalu podróżniczego Rozdjazdy, członek stowarzyszenia podróżniczego Mahakam, pracownik naukowo-dydaktyczny WEiNoE w Cieszynie.

 

godz. 19.30 (przerwa)

 

godz. 19.45, Pałac Kultury Zagłębia

panel dyskusyjny z „Ekipa Off Travellers”:

  • „Zakaukazie – autostopowy raj” (Radosław Biel)
  • Centralna Azja – w postradzieckich republikach (Maciej Lutnik)

 

Spotkanie z podróżnikami z grupy Off Travellers będzie okazją do poznania najróżniejszych zakątków Azji. Na podstawie własnych doświadczeń podzielą się praktyczną wiedzą z zakresu podróży niskobudżetowych, które przebyli w ostatnich latach. Wystąpienie będzie zilustrowane barwnymi zdjęciami i okraszone dużą dawką interesujących anegdot. Jeśli zastanawiasz się nad wyruszeniem w świat, a nie wiesz, jak się do tego zabrać, to spotkanie jest dla Ciebie!

 

godz. 20.45 (przerwa)

 

godz. 21.00, Pałac Kultury Zagłębia

  • koncert Chwili Nieuwagi

 

 

 

 

 

MYSŁOWICE

10.05.2014 (sobota)

 

godz. 18.00, Mysłowicki Ośrodek Kultury

  • otwarcie, wystawa „Idziemy na koncert – rozrywka w PRL”

 

godz. 18.30, Mysłowicki Ośrodek Kultury

  • spotkanie z Przemkiem Myszorem i Markiem Jałowieckim

 

Muzyka to nieodzowny element naszego życia. Każdego dnia słuchana bardziej lub mniej świadomie wypełnia istotną część naszego życia. Jest środkiem ekspresji i inspiracji. Jak wszystko w świecie ulega również metamorfozie O jej przemianach, formach, funkcjach na przełomie lat w oparciu o doświadczenie opowiedzą Przemek Myszor z zespołu Myslowitz oraz Marek Jałowiecki, lider takich zespołów jak Delons czy Generał Stilwell.

 

godz. 19.30, Mysłowicki Ośrodek Kultury

  • pokaz filmu „Beats of Freedom”

 

Barwne wspomnienia kultowych muzyków i ich zaskakujące zwierzenia sprawiają, że film ten na długo zapada w pamięci. Film porywa w świat ostrego brzmienia i fascynujących, nieocenzurowanych historii. W czasach, gdy życie w Polsce kontrolował reżim, muzyka stała się fenomenem o kolosalnej sile rażenia. „Żelazna kurtyna” nie była w stanie zatrzymać rocka, a młodzi ludzie, dzięki tej muzyce, odnaleźli swoją przestrzeń wolności. Otwórz oczy i posłuchaj jak polski rock, tworzył historię. W filmie występują m.in.: Marek Niedźwiecki, Krzysztof Skiba, Jurek Owsiak, Kazik Staszewski (Kult), Muniek Staszczyk (T.Love), Kora Jackowska (Maanam), Tomek Lipiński (Tilt i Brygada Kryzys), Krzysztof Skiba, Krzysztof Grabowski (Dezerter).

 

godz. 20.45 (przerwa)

 

godz. 21.00, Mysłowicki Ośrodek Kultury

  • koncert zespołu Generał Stilwell

 

 

 

 

 

BIELSKO-BIAŁA

(program w opracowaniu)

 

 

 

 

 

 

KATOWICE

 

16.05.2014 (piątek)

 

godz. 16.00, Centrum Kultury Katowice

  • przegląd filmów animowanych Instytutu Sztuki w Cieszynie

 

Wyniki pracy studentów Instytutu Sztuki z Zakładu Nowych Mediów, zrealizowane pod kierownictwem dr Katarzyny Kroczek-Wasińskiej oraz dr Kai Rinkas

 

godz. 16.45, Centrum Kultury Katowice

  • „O animacji słów kilka” – spotkanie z dr Katarzyną Kroczek-Wasińską oraz dr Kają Rinkas

 

godz. 17.45, Centrum Kultury Katowice

  • przegląd etiud filmowych – Instytut Sztuki w Cieszynie

 

Efekty pracy studentów z zakresu percepcji wizualnej. Dzieła wykonane pod auspicjami doktora Stefana Lechwara z Zakładu Grafiki.

 

godz. 18.00, Centrum Kultury Katowice

wykład dr Bogusława Dziadzi „Antropologia audiowizualności”

 

Medioznawca, socjolog, artysta. Od roku 1999 pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego w Zakładzie Edukacji Kulturalnej. Wykład będzie o tym, jak nasza kultura zawsze była audiowizualna. Od średniowiecza przez barok, aż po współczesny kontekst komunikowania masowego.

 

 

 

 

CIESZYN

 

18.05.2014 (niedziela)

Kampus Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Wydziału Artystycznego w Cieszynie

 

godz. 21.00, Klub Studencki Panopticum

  • Inicjatywa Sceniczna Fruu

 

godz. 22.15, Klub Studencki Panopticum

  • koncert zespołu Silesian Singers

 

godz. 23.15, Klub Studencki Panopticum

  • koncert zespołu Czorno Mysza

 

19.05.2014 (poniedziałek)

Kampus Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji


godz. 18.00, aula

  • koncert Natalie Loves You

 

godz. 20.00, scena plenerowa (ul. Bielska 62) – pokaz „The Best of Anima”:

 

  • „Ojciec”, reż. Ivan Bogdanov, Moritz Mayerhofer, Asparuh Petrof, Bułgaria, Chorwacja, Niemcy, 2012, 16 min


Kiedy ostatnio rozmawiałeś z ojcem? Czy kiedykolwiek zapytasz go o rzeczy, które cię ranią? W Ojcu rzeczywistość zostaje odwrócona, aby stworzyć dialog niemożliwy – dialog pomiędzy dzieckiem a ojcem, do którego nigdy nie dojdzie.

 

  • „Futon”, reż. Yoriko Mizushiri, Japonia 2012, 6 min

 

Zawijanie się w futon sprawia, że wracają wspomnienia, można snuć marzenia o przyszłości, napawać zmysły, budzić uczucia... Wszystko przyjemnie się łączy. W futonie ciało samo szuka doznań...

 

  • „Palmipedarium”, reż. Jérémy Clapin, Francja, 2012, 10 min


Simon zna się na kaczkach. Kaczki hałasują, latają, pływają, a niektóre nawet się toczą. Czasami jest to trochę zagmatwane i Simon się gubi.

 

  • „Wniebowstąpienie”, reż. Thomas Bourdis, Martin de Coudenhove, Caroline Domergue, Colin. Laubry, Florian Vecchione, Francja, 2013, 7 min

 

Początek XX wieku, dwóch alpinistów wyrusza w tradycyjną podróż, niosąc posąg Najświętszej Marii Panny na szczyt góry.

 

  • „Królik i Jeleń”, reż. Péter Vácz, Węgry, 2012, 17 min

 

Przyjaźń Królika i Jelenia zostaje wystawiona na próbę z powodu nowej obsesji Jelenia, jaką jest poszukiwanie wrót do trzeciego wymiaru.

 

  • „Ab ovo”, reż. Anita Kwiatkowska-Naqvi, Polska, 2012, 5 min


Wyobraź sobie, że ktoś zaczyna żyć wewnątrz ciebie i zabiera ci coraz więcej miejsca, aż prawie eksplodujesz. Czy udałoby ci się go pokochać?

 

  • Moje małe podziemie, reż. Elise Simard, Kanada, 2012, 7 min

 

Żeby znaleźć światło, musimy najpierw przemierzyć ciemności. Tak zaczyna się Moje małe podziemie Elise Simard – ponura, lecz piękna autobiograficzna opowieść o dziewczynce podróżującej w zimie autobusem do domu.

 

  • „Rozgoryczenie”, reż. Anna Budanova, Rosja, 2013, 9 min

 

Rozgoryczenie małej dziewczynki przybiera postać kudłatego stworzenia, które staje się jej najlepszym przyjacielem. Razem rosną. Zakorzenione głęboko w jej umyśle, rozgoryczenie zaczyna dominować w jej życiu.

 

  • „Zęby mleczne”, reż. Julie Charette, Kanada 2013, 4 min


Strata zęba połączona z jeszcze większą stratą całkowicie wstrząsa światem małego chłopca i sprawia, że musi dorosnąć szybciej, niż by chciał.

 

godz. 22.00, Klub Studencki Panopticum

  • koncert The Dumplings

 

godz. 23.00, Klub Studencki Panopticum

  • DJ Loony W

 

20.05.2014 (wtorek)

 

godz. 19.00, scena plenerowa

  • koncert BAO

 

Zespół tworzy czwórka przyjaciół, którzy od zawsze interesowali się muzyką i postanowili zacząć tworzyć własną. Grają mieszankę rozmaitych rockowych brzmień.

 

godz. 20.15, scena plenerowa

  • Gooral

 

 

 

godz. 22.30, Klub Studencki Panopticum

  • Borukata

 

godz. 23.30, Klub Studencki Panopticum

  • Gospel

 

godz. 1.30–3.00, Klub Studencki Panopticum

  • Dubseed Soundsystem

 

 

21.05.2014 (środa)

 

godz. 18.00, scena plenerowa

  • Koncert „Walkower”

 

godz. 19.00, scena plenerowa

  • Festiwal Muzyki Muzycznej – Powitajmy Ich Brawami

 

Niebywały projekt, który wraz z wiosennymi roztopami wyrzucić na cieszyńskim brzegu miała Olza. Założony przez studentów i absolwentów Uniwersytetu Śląskiego. W ramach Festiwalu Muzyki Muzycznej — Powitajmy Ich Brawami występują trzy zespoły z najdalszych krańców świata, każdy prezentuje to, co dla niego najważniejsze. Gra ciałem, mową i wszystkim innym. W 2013 roku zespół z powodzeniem towarzyszył w trasie koncertowej Bracią Figo Fagot.

 

godz. 20.15, scena plenerowa

  • Farben Lehre

 

godz. 22.30, Klub Studencki Panopticum

  • „Hity z satelity”




komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz