Galeria Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju

image

Siedziba Galerii znajduje się w dawnym budynku Łazienek Kąpielowych z 1912 roku, położonym w Parku Zdrojowym. Obiekt został wyremontowany przez miasto specjalnie na potrzeby stworzenia w nim galerii. Wewnątrz zachowały się zabytkowe secesyjne kafle i lavabo, a także wanny uzdrowiskowe, w tym marmurowa z 1862 roku.

 

Wystawy stałe

  • „Śląska chata”

W ramach wystawy podziwiać można ważącą 60 ton, drewnianą, śląską chatę sprzed ponad stu lat. W środku są m.in. stare naczynia i meble, a także gliniany piec i stanowisko pracy kowala. Do chaty wchodzi się przez drewniany próg, a wewnątrz jest kilka innych pomieszczeń włącznie ze schodami, sienią, typową śląską izbą i warsztatem kowalskim. Można tutaj prześledzić proces powstawania chleba (od zasiewu aż do wypieku), kiszenia kapusty, czy dowiedzieć się do czego służyły troki. Jedną ze ścian komory zajmują narzędzia stolarskie m.in. ciosło, heble, świdry, ośniki. Kolejnym pomieszczeniem w chacie jest kuźnia. Dawniej miejscem pracy kowala był odrębny, wolnostojący budynek. Jednak z powodu braku technicznych możliwości, kuźnia stanowi część chaty. Wzrok odwiedzających przyciąga olbrzymi, pięknie zdobiony miech do rozniecania ognia w palenisku. W warsztacie kowalskim znajdują się tradycyjne narzędzia kowalskie.

  • Dzieje jastrzębskiego górnictwa węglowego
  • Perła Uzdrowisk Śląskich

  • Henryk Sławik – Bohater Trzech Narodów

  • Miasto węgla

  • Bastion śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

 

Galeria Historii Miasta dysponuje także własnym księgozbiorem, w którym gromadzone są wydawnictwa z zakresu: historii, a w szczególności przeszłości Jastrzębia i Śląska, historii sztuki, archeologii, etnografii, językoznawstwa, konserwatorstwa, muzealnictwa, bibliografii oraz górnictwa węglowego. Ponadto biblioteka posiada zbiór czasopism wydawanych w Jastrzębiu i regionie, gromadzone są również katalogi, foldery, ulotki i inne druki dokumentujące życie jastrzębian. Osobny zbiór stanowi biblioteka podziemnej „Solidarności” obejmująca wydawnictwa książkowe, broszury i czasopisma z terenu całej Polski.

 

Placówka wydaje swój kwartalnik „Biuletyn Galerii Historii Miasta” dostępny również w wersji elektronicznej na stronie Urzędu Miasta.

 

Galeria jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.30–17.30, a w okresie wakacyjnym również w niedziele w godz. 14:00–19.30.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook