Galeria Szara

W 2016 roku Szara przeniosła siedzibę z Cieszyna do Katowic.

 

Galeria Szara w Cieszynie jest miejscem niezależnym i niekomercyjnym działającym obecnie przy Fundacji Kultury Audiowizualnej Strefa Szarej. Od 2005 roku kuratorami, opiekunami i prowadzącymi galerię są Joanna Rzepka-Dziedzic i Łukasz Dziedzic. Szara pokazuje i promuje głównie młodych artystów. Istotną rolą galerii jest konfrontowanie, eksploracja sztuki Polski, Czech i Słowacji oraz bycie „łącznikiem” pomiędzy artystami i instytucjami kultury z tych krajów.

 

Ważnym elementem jest również organizacja koncertów oraz edukacja w formie wykładów, warsztatów i konferencji. W galerii działa czytelnia z duża ilością publikacji z zakresu sztuki i kultury współczesnej. Wydawane są tradycyjne katalogi, ale także wydawnictwa multimedialne, płyty czy publikacje online.


Galeria współpracowała również przy organizacji festiwali m.in.: Era Nowe Horyzonty, Nowa Muzyka, Kino na Granicy, Teatr bez Granic, Kręgi Sztuki.

 

Galeria została założona w 2002 roku przez Joannę Wowrzeczkę, Tomasza Swobodę i Agnieszkę Sojkę-Swobodę z pomocą studentów Uniwersytetu Śląskiego filii w Cieszynie, jako oddział Stowarzyszenia Kulturalnego Kontur. Jej główną kuratorką do 2005 roku była Joanna Wowrzeczka, malarka i socjolożka. W działania Galerii stale zaangażowani byli studenci i artyści z Cieszyna. Od 2005 roku do chwili obecnej prowadzącymi są Joanna Rzepka-Dziedzic i Łukasz Dziedzic.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook