Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia

image

Budynek obecnej Galerii „Elektrownia” powstał w latach 1902-1908 na bazie projektu wybitnego polskiego architekta Józefa Piusa Dziekońskiego (1844-1927), autora projektów wielu monumentalnych obiektów użyteczności publicznej w Europie. Jest to obiekt o rzucie prostokąta z wejściem na osi, o dość rozbudowanej bryle. Jego charakterystycznym elementem jest wieża, stylizowana na gotycką, a elewację budynku zdobi wiele detali architektonicznych.

 

Ze względu na znakomitą architekturę oraz zachowane we wnętrzu w doskonałym stanie oryginalne maszyny i urządzenia byłej Elektrowni, okazały Generator „Wanda” z 1903 r., kompresor, gigantyczne przetwornice, pulpit sterowniczy z połyskującymi zegarami, okazałą 8 tonową suwnicę, miejsce to ma wysoką wartość historyczną. W październiku 2010 roku obiekt  został wpisany na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

 

Dzięki pozyskanym środkom unijnym obiekt przystosowano do współczesnych standardów i może on teraz pełnić wiele funkcji: wystawienniczą - przestrzeń dla zwiedzających w Sali Głównej z zabytkowymi maszynami, konferencyjną -  dla narad, spotkań, konferencji w Sali konferencyjnej i multimedialnej oraz warsztatową - sala warsztatów artystycznych z zapleczem dla dzieci i dorosłych. Efektem działań rewitalizacyjnych jest możliwość uzyskania bogatej oferty kulturalnej w nietuzinkowej scenerii dawnej „Elektrowni”, m.in. wystaw malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii, wydarzeń muzycznych, warsztatów tańca, małych form teatralnych itp.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook