Kolekcja Barwy Śląska

image

Twórcą i właścicielem kolekcji jest Stanisław Trefoń, który nadał jej autorski, niepowtarzalny charakter. Tematyka prac zebranych w Kolekcji związana jest w przeważającej części z Górnym Śląskiem.  

 

Wśród ponad 300 autorów obrazów tworzących kolekcję, znajdują się dzieła m.in: Pawła i Leopolda Wróbla, Teofila Ociepki, Erwina Sówki, Alicji i Andrzeja Marcol, Jerzego Skiby, Piotra Chmielarskiego, Krzysztofa Websa, Sabiny Pasoń, Jana Czyloka, Józefa Hetmana, Grzegorza Haiskiego, Władysława Lucińskiego. Kolekcja została również wzbogacona obrazami malarzy nieprofesjonalnych spoza Śląska takimi jak: Ryszard Kosek z Płocka, Roman Lipa z Rzeszowa, Zofia Dembińska z Białegostoku, Aleksander Malinowski z Bydgoszczy, Marianna Razik z Ciechanowa, Nikifora Krynickiego. 

 

Prace z Kolekcji Barwy Śląska były prezentowane w wielu miastach w Polsce oraz za granicą w : Niemczech, Szwajcarii, Francji, Japonii, Czechach, na Słowacji, Ukrainie i na Węgrzech. Obecnie Kolekcja jest prezentowana w Rudzie Śląskiej (Halemba) przy ul. Młyńskiej 16. Tam też znajduje się kilka sal wystawowych, w których eksponowane są obrazy oraz rzeźby twórców naiwnych, nieprofesjonalnych.

 

Wstęp na wszystkie wystawy jest wolny.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook