Kinoteatr Rialto

Kino „Rialto” rozpoczęło swoją działalność w 1913 roku jako „Kammer - Lichtspiele”. Prawdopodobnie było to pierwsze kino na Górnym Śląsku uruchomione w obiekcie zbudowanym specjalnie w tym celu. Kino stanęło przy ulicy św. Jana 24. Budynek należał do Martina Tichauera i Bertholda Kochmanna. Kinoteatr „Kammer - Lichtspiele” imponował orkiestrą, restauracją na piętrze z polska obsługą, palarnią cygar oraz zajmującym programem; zachwycał wytwornością i klasycyzującą fasadą. Kino grało wówczas wyłącznie filmy premierowe. Z ówczesnej prasy dowiadujemy się, że kinoteatr „Kammer - Lichtspiele” organizował już na początku swojej działalności pokazy plenerowe na obszarze pomiędzy gmachem kinoteatru a siecią kolejową.

Kinoteatr kilkakrotnie w okresie swojej działalności zmieniał nazwę. W 1928 roku kinoteatr „Kammer - Lichtspiele” pod wpływem sanacyjnej kampanii nawołującej do usuwania języka niemieckiego z życia publicznego zmienił nazwę na „Rialto”. Po raz kolejny, w 1938 roku, ówcześni dzierżawcy kina - Jerzy Kunstliger z Katowic, dr Menasse Katz z Krakowa i dr Leopold Glesner z Warszawy, aby uciec przed spłatą długów Urzędowi Skarbowemu zmienili nazwę kina na „Słońce”. Kolejne zmiany nastąpiły w roku 1939 kiedy to kino przyjęło nazwę „UFA - Theater Rialto” oraz w roku 1945, kiedy ostatecznie powrócono do nazwy „Rialto”. W latach powojennych pełniło funkcję kina repertuarowego, chętnie odwiedzanego przez mieszkańców Katowic.

W ostatnich latach pojawiło się w mieście kilka multipleksów, co spowodowało zasadniczą zmianę rynku kinowego. Kino „Rialto” stanęło przed koniecznością sprostania nowym wyzwaniom. Podjęto decyzję o gruntownej modernizacji i przekształceniu obiektu w kinoteatr.

 

Od października 2006 roku Kinoteatr „Rialto” należy do Sieci Kin Studyjnych. W ciągu trzech lat działalności (od zakończenia remontu) w kinie odbyło się wiele przeglądów filmowych poświęconych największym twórcom światowego kina, m.in. Federico Felliniego, Pedro Almodovara, Luisa Buñuela, Toma Tykwera, Davida Lyncha, Wong Kar-Waia czy Emira Kusturicy. „Rialto” jest także organizatorem imprez cyklicznych: Przeglądu Filmów Górskich, Festiwalu Kultury Ekologicznej „Zielono mi” oraz Przeglądu Filmów Podwodnych. W „Rialcie” działa także Filmowy Klub Seniora w ramach, którego raz w miesiącu zapraszamy osoby starsze na seans z obniżoną ceną biletu.

 

Na Scenie Kabaretowej Kinoteatru „Rialto” wystąpiło wielu znakomitych krajowych artystów spośród których warto wymienić: Kabaret MUMIO, Artura Andrusa, Kabaret Łowcy.B, Ireneusza Krosnego, Tomasza Jachimka czy Formację Chatelet. Scena Muzyczna Rialto gościła m.in. Henryka i Dorotę Miśkiewiczów, Marka Napiórkowskiego, Trio Marcina Wasilewskiego, Marię Peszek, Mikę Urbaniak, Marię Sadowską, Novikę, Grażynę Auguścik, Agę Zaryan i Lao Che.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook