Kompleks Zamkowy Tarnowice Stare

image

Zamek, główny obiekt całego kompleksu został wzniesiony za sprawą Piotra Wrochema w latach 1520 – 1570 i pozostał w rękach tego rodu do początku XVII w. Kolejni, często zmieniający się właściciele, dokonywali licznych przebudów. Najwięcej modernizacji zostało przeprowadzonych w XIX w., gdy zamek został zakupiony przez Karola Łazarza Henkel von Donnersmarck. Mimo to, jego renesansowy charakter nie został całkowicie utracony, wprawdzie zamurowano arkady na parterze oraz przestrzenie międzykolumnowe na I piętrze, jednakże zachował się ogólny układ budynku i część detali renesansowego wystroju.


Dziś w Zamku, udostępnionym do zwiedzania, można podziwiać olśniewający dziedziniec, otoczony arkadowymi krużgankami, będącymi perłą architektury renesansowej na Górnym Śląsku, a także szereg pięknie i bogato umeblowanych sal, w których znajdują się między innymi renesansowe szafy, barokowe sekretery, czy też secesyjne sypialnie. W Zamku można zobaczyć również jedyną w Polsce wystawę elementów zdobniczych, tak zwanych aplikacji meblowych, czyli zdobień nakładanych na meble, które były wykonywane ze złoconego brązu. W kolejnej sali muzealnej zostały zgromadzone i wyeksponowane w innowacyjny sposób narzędzia wykorzystywane przez dawnych rzemieślników do tworzenia sprzętów codziennego użytku, które mają podstawowe znaczenie dla jakości prac wykonywanych w drewnie.


Planując przyjazd do Kompleksu Zamkowego warto również zapoznać się ze stroną internetową zamku (www.fundacjakomplekszamkowy.pl), na której publikowane są informacje dotyczące aktualnych wydarzeń takich jak imprezy plenerowe, koncerty, warsztaty itp. Co więcej Fundacja Kompleks Zamkowy Tarnowice Stare, sprawująca opiekę nad Zamkiem oraz budynkiem zabytkowej stodoły – Atelier Rzemiosła, realizuje również program lekcji muzealnych i warsztatów artystycznych adresowanych do przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook