Muzeum Drukarstwa w Cieszynie

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie to miejsce niezwykłe. Stara, utrzymana w klimacie XIX w. drukarnia, przenosi licznie ją zwiedzających w świat dawno zapomniany. Oświetlane świecami i lampami naftowymi pomieszczenia tworzą atmosferę, jaka towarzyszyła pierwszym powstającym tu drukom. Przewodnik snuje opowieść, a słuchający widzą oczami wyobraźni pochylone nad kasztami postacie dawnych zecerów, układających mozolnie z pojedynczych czcionek, w ciszy i skupieniu kolumny opasłych ksiąg. Chwiejne płomyki świec tworzą ten obraz tak realnym, że zwiedzający chłoną opowieść w bezruchu, by nie przeszkadzać krzątającym się cieniom.

 

Powstała w 2004 r. pracownia graficzna spotkała się z dużym zainteresowaniem, szczególnie szkolnictwa. Organizowane warsztaty graficzne uzupełniają program kształtowania plastycznego młodzieży. Pozwalają na zapoznanie uczestników z podstawowymi technikami graficznymi. Umożliwiają też realizację projektów graficznych, które powstają w trakcie prowadzonych zajęć. Wykonane matryce odbijane zostają samodzielnie na starej prasie graficznej.

 

Muzeum Drukarstwa stale współpracuje z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie.


komentarze

dodaj komentarz
fik 25.09.2013, godz. 11.17

polecam gorąco odwiedziny w tym muzeum, dla dzieci super frajda, dla mlodziezy kawal dobrej interesujacej lekcji historii, a dla doroslego niezmiernie ciekawe przedstawienie zasobow. To najlepszy sposob na spedzenie godziny w Cieszynie!

dodaj komentarz

Facebook