Muzeum Miejskie w Żorach

Muzeum Miejskie powstało 28 grudnia 2000 roku z inicjatywy władz miasta Żory, osób indywidualnych skupionych wokół Towarzystwa Miłośników Miasta Żory oraz ówczesnego dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury Lucjana Buchalika. Przejęło zbiory istniejącej wcześniej izby regionalnej oraz część prywatnych zbiorów afrykanistycznych, które były podstawą wydzielenia dwóch działów merytorycznych: Działu Historii i Kultury Regionu oraz Działu Kultur Pozaeuropejskich.

 

Zbiory afrykanistyczne, jedne z nielicznych w Polsce, stały się znakiem rozpoznawczym żorskiego Muzeum. Dzięki prowadzonym przez placówkę wyprawom naukowo-badawczym są stale powiększane i stały się największą tego typu kolekcją na terenie południowej Polski. Dział Historii i Kultury Regionu gromadzi z kolei wszelkiego rodzaju eksponaty związane z historią Żor i najbliższego regionu. Zadaniem obu działów jest stworzenie oferty atrakcyjnej merytorycznie, a jednocześnie atrakcyjnie podanej, w taki sposób, by przyciągnąć odbiorcę w różnym wieku.

 

Od początku marca 2014 r. Muzeum Miejskie w Żorach ma nową siedzibę. Dzięki porozumieniu Muzeum Miejskiego, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i władz Żor, zapadła decyzja, że Muzeum Miejskie znajdzie swoje miejsce  w zakupionej przez Strefę willi Haeringa, kamienicy zbudowanej na początku XX wieku. W ramach kapitalnego remontu zabytkowej kamienicy, dobudowano do niej, za zgodą i pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, nowoczesny obiekt, w całości przeznaczony na cele muzealne.

 

wystawy stałe:

  • Polskie poznawanie świata


działy muzeum:
● Dział Kultur Pozaeuropejskich
● Dział Historii i Kultury Regionu


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook