Muzeum w Raciborzu

Wystawy stałe:

Budynek ekspozycyjny przy ul. Gimnazjalnej 1:

Odkrycia w Kościele ss. Dominikanek - wystawa jest prezentacją odkryć archeologicznych "in situ" w prezbiterium oraz eksponatów z badań pod nawą główną i kaplicą św. Dominika.

W Domu Ozyrysa - na wystawie imitującej komorę grobową prezentowany jest zespół zabytków starożytnego Egiptu. W jego skład wchodzą: mumia Egipcjanki Dżet-Amonet-ius-anch, kartonaż i dwa drewniane, antropoidalne sarkofagi.

Sztuka Dawna - wystawa prezentuje rzeźbę i malarstwo po konserwacji od XV do XVIII wieku. Eksponowana jest część zbioru rzeźby gotyckiej i barokowej.

Cyna Śląska - ekspozycja przedstawia zbiór cyny śląskiej. Eksponowane wyroby pochodzą z miast, w których istniały warsztaty konwisarskie m. in. z Wrocławia, Opawy, Głubczyc, Kłodzka, Legnicy, Świdnicy, Tarnowskich Gór oraz Raciborza, reprezentowanego przez warsztat ostatniego konwisarza raciborskiego z połowy XIX w. - Karola Krügera.

Budynek ekspozycyjny przy ul. Chopina 12:

Rok Obrzędowy Nad Górną Odrą - wystawa przedstawia niektóre obrzędy doroczne i prezentuje towarzyszące im specjalne akcesoria i rekwizyty. Prezentowane są na niej cykle obrzędowe: zimowe, wiosenne, letnie i jesienne. Na ekspozycji zobaczyć można drewniane klocki piernikarskie z XIX w., śląskie szopki betlejki, akcesoria kolędnicze. W obrzędowości zimowej na szczególną uwagę zasługują słomiane niedźwiedzie - charakterystyczne atrybuty tradycyjnego wodzenia niedźwiedzia, który do dziś chodzi po niektórych wsiach raciborskich w zapusty. w obrzędowości wiosennej występują Marzanka, śląski goik, kroszonki (pisanki wielkanocne), kołatki wielkopostne oraz sikawki z XIX w. Niektóre obrzędy przedstawione są w krótkich fotoreportażach: wielkanocna procesja konna, układanie barwnych kobierców na Boże Ciało, procesje w dniu św. Urbana itd. w obrzędowości letniej na czoło wysuwają się dożynki i ich charakterystyczny atrybut - korony żniwne. Wystawie towarzyszą barwne, tradycyjne stroje ludowe z okolic Raciborza.

Dawne Techniki Dentystyczne - ekspozycja prezentuje przedmioty używane w stomatologii i technice dentystycznej, zebrane przez kolekcjonerów Kazimierza i Wojciecha Sterańczaków.

Śladami Człowieka Prahistorycznego - ekspozycja adresowana jest przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych i średnich. Wystawa podzielona jest na epoki: kamienia (paleolit, neolit), brązu i żelaza.

Racibórz w Średniowieczu - wystawa podzielona jest na dwie części: gród i miasto. Prezentuje zabytki kultury materialnej.

Cmentarzysko Ciałopalne Kultury Łużyckiej w Samborowicach 1200 - 400 p.n.e. - wystawa pokazuje ciałopalny obrządek pogrzebowy kultury łużyckiej na terenie powiatu raciborskiego.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook