Muzeum w Sosnowcu

Muzeum w Sosnowcu zlokalizowane w Pałacu Schöna przy ulicy Chemicznej pośród drzew Parku Schöna. Zostało powołane 1 marca 1985 roku jako Oddział Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Od samego początku mieści się w obecnej lokalizacji. Przy Muzeum funkcjonuje Dział Historii i Kultury Miasta, który gromadzi pamiątki z przeszłości miasta i ilustruje jego dzieje. Obecnie na parterze znajdują się Sale Reprezentacyjne Urzędu Stanu Cywilnego, a w części pomieszczeń piwnicznych Restauracja Belvedere.

 

wystawy stałe:
● Polskie Szkło Współczesne

fot. z archiwum Muzeum

Ekspozycja ukazuje dorobek i osiągnięcia designerów pracujących nad praktycznym zastosowaniem i wcielaniem w życie idei wzornictwa przemysłowego. Podstawą jej koncepcji są dokonania dwudziestu sześciu polskich designerów, w przeciwieństwie do poprzedniej opartej na prezentacji dorobku wytwórców – hut szkła. Na podstawie ich prac, realizowanych w ramach pracy zawodowej w różnych ośrodkach produkcyjnych, widzimy obraz dokonań, możliwości i sukcesów polskiego szkła. Są wśród nich wzory szkła gospodarczego formowane ręcznie, czyli tradycyjną metodą dmuchania oraz prasowane. Feerią barw i oryginalnością formy wyróżniają się przedmioty autorstwa nestora rodzimych designerów Jerzego Słuczana-Orkusza i Zbigniewa Horbowego, najbardziej chyba znanego polskiego projektanta. W dziedzinie szkła prasowanego ukazano m.in. rewolucyjne projekty Jana i Eryki Drostów związanych zawodowo z HSG „Ząbkowice”. Można podziwiać „kultowe” zestawy ich autorstwa jak „Radiant”, „Diatret” i „Conti”.
Przedstawione eksponaty ukazują również dokonania rodzimych hut szkła oraz osiągnięcia technologów i hutników. Prezentacja wzorów wytwarzanych masowo oraz w seriach limitowanych umożliwia poznanie jak najszerszej gamy technik wytwarzania i zdobienia wyrobów szklanych. W szczególny sposób zaakcentowano dorobek projektantów pracujących na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, konkretnie w hucie „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej. Jest to przypomnienie zanikłych już szklarskich tradycji naszego regionu i ma wartość historyczną i edukacyjną.
Uzupełnieniem ekspozycji jest prezentacja polskiego szkła wytworzonego przed rokiem 1939 . Są to wyroby hut szkła: „Hortensja” w Piotrkowie Tryb., „Niemen” na Grodzieńszczyźnie, „Zawiercie” w Zawierciu, „Ząbkowice” w Ząbkowicach Będzińskich, „Józefina” w Szklarskiej Porębie i Polskich Hut Szkła w Krośnie.
Wystawa została zmodernizowana  dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (I etap) w wysokości 100.000 zł uzyskanej w 2013 roku i (II etap) w wysokości 50.000 zł w 2014 roku.

działy muzeum:
● historii i kultury miasta
● archeologii
● szkła

● sztuki
● edukacyjno-promocyjny

propozycje naukowo-oświatowe muzeum:
● lekcja i film „Trójkąt Trzech Cesarzy“
● konferencje
● lekcje muzealne

● wykłady
● warsztaty plastyczne dla szkół podstawowych i przedszkoli
● edukacja przez zabawę „Odkrywamy Przeszłość Miasta i Regionu“

● projekcje filmów

● zabawa z obrazem


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook