Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu

adres do korespondencji: ul. Krakowska 148

 

Żywiecki Park Etnograficzny otwarł dla turystów swoje podwoje. Obecnie na terenie 6 ha zostało posadowionych 17 obiektów.

 

Tuż za charakterystyczną bramą rozpoczynającą gościniec muzeum posadowiono budynki tak, aby odtworzyć układ urbanistyczny dawnej wsi górali beskidzkich. Założenie to wynika z koncepcji Żywieckiego Parku Etnograficznego, której autorką jest etnograf mgr Teresa Kurzyk. Kolejnym ważnym punktem wynikającym z opracowanie Pani etnograf był postulat wbudowania w obiekty maksymalnej ilości materiału zabytkowego. Dzięki temu możemy tutaj podziwiać budynki autentyczne, pochodzące z różnych okresów,  będące perełkami architektury beskidzkiej, w które na nowo tchnięta została wyjątkowa dusza.

 

Jako pierwszy widzimy budynek szkoły z Rychwałdu pochodzącej z 1911 roku, dalej Chałupa z Międzybrodzia Bialskiego z powstająca właśnie ekspozycją Małomiasteczkowej Apteki. Idąc dalej zaglądamy do kompletnej zagrody z Rychawałdu, w  skład której wchodzi chałupa z 1895 roku, stodoła i charakterystyczna studnia. Dalej widzimy chałupę z Łękawicy z 1911 roku, gdzie we wnętrzach odtworzono warunki życia średniozamożnego gospodarza. Po drodze mijamy inne ciekawe obiekty, takie jak kuźnia ze Ślemienia czy unikatowy spichlerzyk ze Suchej Beskidzkiej.

 

 

 


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook