Beskidzki Dom Zielin Przytulia

image

Beskidzki Dom Zielin „Przytulia” to żywe muzeum. Miejsce wyjątkowe na mapie kulturalnej Śląska Cieszyńskiego. Znajdująca się tu multimedialna wystawa stała, obrazuje funkcjonowanie ziół w kulturze i życiu codziennym górali śląskich. Podzielona jest na cztery działy tematyczne: w zdrowiu i w chorobie, w rodzinnym domu, w polu i w zagrodzie, w świątek piątek i niedzielę, w ciekawy sposób przybliżając historię Beskidu Śląskiego i jego mieszkańców. Eksponaty oraz zioła w formie suszonych zbiorów i modeli można nie tylko zobaczyć ale i dotknąć i powąchać. Dodatkowo w sezonie od wiosny do jesieni można się z nimi zapoznać w herbarium – ogródek ziołowy wokół budynku Przytulii, gdzie zgromadzono najważniejsze zioła naszego regionu. W trakcie zwiedzania przewidziana jest również projekcja filmu promocyjnego oraz degustacja owocowo-ziołowej herbaty breńskiej. W czasie spacerów po herbarium, nauczyć się można rozpoznawania roślin, a przy tym poznać ich podstawowe właściwości. Ponadto organizowane są przeróżne prelekcje, warsztaty, pokazy i wykłady, a także liczne wydarzenia kulturalne:  koncerty, przedstawienia teatralne, spotkania autorskie.

Drewniana chałupa, która powstała w latach 20 XX w. była siedzibą Towarzystw Katolickich działających w Brennej. Wówczas również odbywały się w niej koncerty, przedstawienia teatralne, mieściła się biblioteka, a po II wojnie światowej wiejskie kino. Obecnie, zabytkowy budynek po remoncie przeprowadzonym  w ramach projektu „Beskid Śląski - wspólnego dziedzictwo” realizowanego wspólnie z czeską Bystrzycą jest miejscem, gdzie poprzez zioła prezentowana jest spuścizna górali Beskidu śląskiego a poprzez organizowane tu imprezy odtwarzane są dawne zwyczaje i tradycje.

Dom Zielin „Przytulia” swoją nazwę zaczerpnął od rośliny dzisiaj już nieco zapomnianej, traktowanej jako chwast, natomiast  dla naszych przodków bardzo znaczącej. Wykorzystywano ją nie tylko w celach medycznych, np. jako środek przeciwzapalny i przeciwgorączkowy. Sok z przytulii stosowany był wymiennie z podpuszczką do produkcji serów, ponieważ roślina ta zawiera enzymy trawiące białka. Przede wszystkim jednak używano go do praktyk magicznych, według których strzegł przed złymi mocami, utopcami, strzygami.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne

Wtorek - Piątek 10.00 - 16.00

Sobota - Niedziela: 10.00-14.00

Obowiązkowa rezerwacja telefoniczna dla grup.

Bilet wstępu:

- 4 zł osoba dorosła

- 2 zł dzieci i młodzież szkolna za okazaniem legitymacji

- dzieci do lat 3 opłata nie obowiązuje


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook