Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu

Filie:

  • Centrum Kształcenia w Żelisławicach
  • Centrum Kulturalno-Edukacyjne w Brudzowicach
  • Świetlica Wiejska oraz Kafejka Internetowa w Leśniakach

 

W ramach MGCKiT działają liczne koła i sekcje organizujące stałe zajęcia artystyczne i rekreacyjne, w których uczestniczą zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli mieszkańcy miasta i gminy.

Ważną częścią działalności MGCKiT w Siewierzu jest prowadzenie licznych zespołów artystycznych. Należą do nich: orkiestra dęta z Siewierza, zespół wokalny seniorów „Ale Babki”, kapela ludowa „Od Siewierza” oraz chór męski „Żelisławice”.

MGCKiT to także główny organizator imprez kulturalno-rekreacyjnych odbywających się na terenie miasta i gminy. Na uwagę zasługuje tutaj przede wszystkim sztandarowa impreza promocyjna – Dni Ziemi Siewierskiej, a także Dożynki Gminne, Festiwal Artystyczny Przedszkolaków „Skrzatolandia” i Festiwal Artystyczny Młodzieży Ziemi Siewierskiej. Ponadto MGCKiT organizuje obchody świąt okolicznościowych, np. Dnia Kobiet oraz inne, jak: Noworoczny Koncert Kolęd i Pastorałek, Majówka w Siewierzu czy Powiatowy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej.

W ramach MGCKiT działa Izba Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu, która została powołana do życia  w 2005 r. i mieści się w zabytkowym dworku z XVIII w. na historycznym trakcie Księstwa Siewierskiego. Jej zadaniem jest kultywowanie i propagowanie dziejów Ziemi Siewierskiej. Znajduje się w niej blisko 2 tys. eksponatów obejmujących rzemiosło dawne, zabytki archeologiczne, prace malarskie, rzeźbę i rękodzieło artystyczne. Można tutaj również zobaczyć makietę zamku siewierskiego odzwierciedlająca jego stan z końca XVIII w. oraz makietę XVI-wiecznego ratusza miejskiego.

źródło: www.peuk.fiiz.pl


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook