Sala Koncertowa Muza

image

Historia

Budynek Muzy został wybudowany na przełomie XIX i XX w. Pierwotnie była w nim wozownia, która powstała przy dworcu Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i służyła przyjeżdżającym jako dogodne miejsce do pozostawienia konnego zaprzęgu. Budynek przekształcono na kino w latach 30. minionego wieku. Kino Muza zostało zamknięte w 2005 roku. W latach 30. ubiegłego stulecia funkcjonowało w tym miejscu kino Palace, następnie "Roxy" i "Nowe Pokolenie". Po generalnym remoncie w 1956 roku kino otrzymało nazwę Muza. Sosnowieckie kino było jednym z dwóch w regionie miejsc, w którym w pierwszej kolejności prezentowane były premiery filmowe. Drugim było katowickie kino Rialto.

 

Dofinansowanie

Umowa o dofinansowanie projektu pn.: Przebudowa obiektu pn. Muza w Sosnowcu – mieście J. Kiepury, szansą na upowszechnienie kultury w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007- 2013. Priorytet VI „Zrównoważony rozwój miast”. Działanie 6.2. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych Poddziałanie 6.2.1 Rewitalizacja – duże miasta została zawarta w dniu 31.08.2012 r.

 

Planowany koszt całkowity 19 895 000,00 zł. Kwota dofinansowania 16 906 083,50 zł co stanowi 85% wydatków kwalifikowanych.. Przedmiotem projektu jest rewitalizacja obiektu dawnego kina Muza oraz podniesienie znaczenia kultury jako istotnego czynnika, rozwoju społeczno-gospodarczego, zwiększającego konkurencyjność ekonomiczną, dającego szanse na rozwój społeczno-ekonomiczny, a w efekcie poprawiającego jakość życia mieszkańców. Realizacja projektu przyczyni się do zachowania dla przyszłych pokoleń dziedzictwa kulturowego, zwiększenia dostępu do informacji o zasobach i wydarzeniach kulturalnych w regionie, wzrostu rozpoznawalności oferty kulturalnej całego regionu. Zakres prac obejmuje m.in.: roboty rozbiórkowe i wyburzeniowe, budowę nowego budynku zaplecza, podwyższenie istniejącego budynku dla potrzeb pudła scenicznego, adaptację sali kinowej na salę widowiskowo-koncertową...

 

Wyposażenie Sali Muza

Sala wyposażona jest w najnowocześniejszy i renomowany sprzęt nagłośnieniowy francuskiej firmy L Acoustic, która to nastroi względem parametrów i akustyki sali.  Dodatkowo scena o wymiarach 16 m szerokości i 11 metrów głębokości będzie oświetlona przez reflektory sceniczne firmy ADB. Tak więc w sali o pojemności 498 miejsc będą mogły odbywać się wydarzenia z udziałem gwiazd polskich i zagranicznych.  W całym obiekcie na powierzchni użytkowej 3012 m² znajda się m.in.: 6 garderób, 3 pomieszczenia biurowe i jedno socjalne, 2 foyer (dolne i górne) szatnia, pomieszczenia techniczne i powierzchnia pod klub muzyczny na 50 miejsc z gastronomią – 150 m².  Dodatkowo Muza została wyposażona w:  urządzenia systemu łączności inspicjenta, sztankiety do montażu kurtyny materiałowej, zapadnia transportowa z napędem elektrycznym oraz panele solarne, klimatyzację, żaluzje, meble, szatnie i szyldy tekstowe.

 

Oferta kulturalno-rozrywkowa

Oferta kulturalna nie ma określonego wąskiego profilu. Sprzyjają temu warunki techniczne, a zwłaszcza chowane pod scenę krzesełka. Zatem w Muzie organizowane będą imprezy siedzące jak np. występ kabaretu, spektakl muzyczno-teatralny czy pokaz taneczny, ale również koncerty muzyczne: od folku, jazzu, poprzez blues, rock, metal aż po hip-hop, a nawet disco. Nie zabraknie muzyki nowofalowej i alternatywnej. Muzyka klasyczna będzie rzadziej gościć na scenie Muzy, może poza lekkimi formami typu operetka  – niezwykle lubiana przez starszą publiczność. Mówiąc krótko, nowa sala ma być dostępna dla lokalnej społeczności i wychodzić na przeciw jej zróżnicowanych potrzeb kulturalno-rozrywkowych. Program jest dostępny na stronie internetowej muza.sosnowiec.pl.


komentarze

dodaj komentarz
Tomasz z Milowic 24.10.2016, godz. 09.23

Super miejsce polecam!

dodaj komentarz

Facebook