Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

image

Podstawą misji i założenia nowej instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.). Bogata tradycja tańca współczesnego w Bytomiu oraz zainteresowanie mieszkańców tą dziedziną sztuki sprawiają, że Bytom ma szansę stać się taneczną stolicą Polski. Dodatkowym atutem, który pozwoli na rozwinięcie działalności instytucji na zupełnie nowych polach, jest budynek cechowni kopalni Rozbark, który jest siedzibą nowej instytucji.

 

Działalność merytoryczna Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark opiera się na trzech pionach: działalności artystycznej, działalności edukacyjnej i działalności społecznej. Uzupełnieniem tych form aktywności będzie działalność komercyjna, ukierunkowana na wypracowanie dochodu finansowego, który pozwoliłby na zwiększenie przychodów instytucji, a tym samym zmniejszenie obciążenia finansowego gminy Bytom względem Teatru Rozbark. Przychody z działalności komercyjnej pozwolą także na rozszerzenie i wzbogacenie oferty wszystkich pionów działalności merytorycznej.

 

Teatr mieści się w wyremontowanych budynkach dawnej kopalni Rozbark w Bytomiu. W cechowni znajduje się sala teatralna z widownią na prawie 200 osób, w części mobilną, którą można zmieniać w zależności od potrzeb spektaklu. Oprócz tego są tu sale baletowe do ćwiczeń, siłownia, garderoby oraz biura i kawiarenka. Teatr ma też do dyspozycji dawny budynek administracyjny z hotelem i tereny przylegające do nich z parkingiem na ponad 180 miejsc, które mogą być również wykorzystywane do plenerowych projektów tanecznych.

 

Teatr ma być miejscem, w którym taniec stanie się językiem wspólnej rozmowy. Zrewitalizowane przestrzenie dawnych budynków kopalnianych w bytomskiej dzielnicy Rozbark maja stać się przestrzenią, w której wspólnie będziemy uczyli się języka sztuki tańca.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook