Zamek Ogrodzieniecki

Zamek Ogrodzieniecki to najpiękniejszy obiekt warowny ze wszystkich Orlich Gniazd. Zbudowany z twardego wapienia i dolomitów przetrwał kilkaset lat, zmieniając się z gotyckiej warowni obronnej w imponującą renesansowo-barokową budowlę. Jego ruiny należą do najpiękniejszych w całej Polsce. Udostępniony do zwiedzania, tętniący życiem stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych całego województwa śląskiego.

 

W najpiękniejszym obiekcie warownym ze wszystkich Orlich Gniazd, czyli na Zamku Ogrodzieniec znajduje się Muzeum Zamkowe. Mieści się w zrekonstruowanych pomieszczeniach gotyckiej warowni. Jego ekspozycja prezentowana jest w tzw. lamusie, pod salą kredencerską (pełniącą niegdyś rolę izby stołowej), przy zejściu do Kurzej Stopy. Znajdują się w nim makiety zamku – z czasów jego świetności i stanu obecnego, fotogramy z planu „Zemsty” Andrzeja Wajdy oraz znaleziska archeologiczne z zamku i okolic Góry Birów w Podzamczu. Dodatkowo zwiedzający mogą zobaczyć film obrazujący codzienne życie na zamku, w czasach kiedy był magnacką rezydencją. Do zwiedzania udostępniona została także sala tortur, zwana również Katownią Warszyckiego, zlokalizowana na terenie przedzamcza. Jest to ekspozycja dawnych narzędzi tortur i technik katowskich. Można tutaj zobaczyć m.in. Krzesło Czarownic, Hiszpańskiego Buta, Garotę, Kołyskę Judasza i Żelazną Dziewicę.

 

Na turystów na zamku czekają również inne atrakcje. Organizowane są tutaj bowiem ciekawe imprezy, średniowieczne biesiady, czy wieczory z duchami.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook