KONCERT PAMIĘCI JANA WAŁACHA

image

Dom Trzech Narodów - Salon Sztuki Galeria Kukuczka organizuje w dniu 8 sierpnia 2009 roku koncert poświęcony pamięci Jana Wałacha. Impreza odbędzie się o godzinie 18.00.

Wyzwanie podjęli najlepsi muzycy regionu mianowicie kapela Wałasi & Lasoniowie. Grupa powstała kilka lat temu jako efekt spotkania między muzykami klasycznymi i ludowymi. To ponowne spotkanie dwóch rodzajów muzykowania, które zawsze siebie poszukiwały. Gościnnie wystąpią także: Józef Skrzek, Stanisław Deja, Barbara Pakura w towarzystwie wybitnej skrzypaczki Ireny Kalinowskiej-Grohs, członkini kwartetu smyczkowego Akademos oraz Izabela Zwias, młoda artystka z Ustronia.

Dom Trzech Narodów w Jasnowicach to budynek byłego przejścia granicznego.

Jan Wałach, urodzony w 1884 r., grafik, malarz i rzeźbiarz, mistrz drzeworytu z Istebnej. W lalach 1904-1908 studiuje w krakowskiej ASP u Mehoffera, Fałata, Ruszyca. Studia uzupełnia w Paryżu u słynnego Juliena i w pracowni Fernanda Cormona w École des Beaux-Arts. Debiutuje wystawą rysunku w 1904 r. w Mińsku. Jego mecenasem przez wiele lat pozostaje Jerzy Warchałowski. Góral z Beskidu Śląskiego prezentuje swoje prace na wystawach zbiorowych w Krakowie, Katowicach i Warszawie. Znaczny rozgłos, również ze względu na całą gamę bardzo zróżnicowanych recenzji, przynosi mu zorganizowana w 1934 r. pod protektoratem wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego wystawa indywidualna w Kamienicy Baryczków na Rynku Starego Miasta w Warszawie. Za granicą wystawia głównie grafiki: w Paryżu (1937, brązowy medal za drzeworyty), Londynie, Amsterdamie, Chicago i Hamburgu (w latach 1937-1939).

Technikami malarskimi stosowanymi przez Wałacha były malarstwo olejne i gwasz, rzadziej akwarela. Na swych obrazach, którym już wówczas zarzucano naiwność lub akademizm, przedstawiał pejzaże, martwe natury i sceny rodzajowe. Szczególną sławę przyniosły mu natomiast rysunki i drzeworyty, w których utrwalał typy góralskie, architekturę, drobne scenki z życia beskidzkiej wsi oraz liczne tematy sakralne. Projektował witraże (m.in. kościoły parafialne w Chybiu, Goleszowie i Jedliczach koło Jasła), zdobił wnętrza kościołów w Istebnej, Jaworzynce, Koniakowie (malowidła nie zachowane) i Wiśle (malowidła nie zachowane), dla wielu innych kościołów wykonał szereg obrazów olejnych. Zajmował się też rzeźbą sakralną - wykonał m.in. krucyfiksy z przedsionka Katedry Chrystusa Króla w Katowicach i kościoła garnizonowego w Radomiu.

Po wojnie tworzy samotnie i w zapomnieniu, nie opuszczając prawie swej małej istebniańskiej pracowni, a jego prace pojawiają się jedynie na prowincjonalnych wystawach. Dopiero w 1999 r. wielka wystawa restrospektywna dzieł artysty, zorganizowana przez Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach i eksponowana kolejno w Zabrzu, Katowicach, Koszycach, Krakowie, Zakopanem i znów w warszawskiej Kamienicy Baryczków przywróci go szerszemu ogółowi.

Pochowany jest na cmentarzu parafialnym w Istebnej.

(Źródło: materiały prasowe, wikipedia.pl)
komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz