„W muzycznym salonie Pauliny Viardot i Klary Schumann”

Marty Schmidt – sopran Heike Bleckmann – fortepian
image

Marta Schmidt – urodzona w Bytomiu, ukończyła z wyróżnieniem studia wokalno-aktorskie na Akademii Muzycznej im K. Szymanowskiego w Katowicach i studia podyplomowe w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Karlsruhe. Swój wyraz artystyczny i technikę wokalną zwiazaną z wykonawstwem i interpretacją artystycznej pieśni niemieckiej, „melodie francaise” i współczesnych utworów wokalnych, pogłębiała u prof. Jakoba Stämpfii (Bern) i prof. Charlotte Lehmann (Hanower). Koncertowała z licznym repertuarem oratoryjno-pieśniarskim w Niemczech, Polsce, Austrii, Liechtensteinie, Słowacji, Włoszech, Szwajcarii i Senegalu. Występowała m. in. na renomowanych festiwalach: w Allgäu „Festlicher Sommer in der Wies”, Bodensee Kulturfestival, Akademia Tiroliensis, w cyklu koncertów w klasztorze Alpirsbach, w Ratuszu w Karlsruhe; dla niemieckiego rządu w ramach Europejskich Spotkań na Szczycie w Bonn.
Na scenie operowej śpiewała m. in. role: „Królowej Nocy” i „Papageny” w „Czarodziejskim flecie” Mozarta, Mussety, w „Cyganerii” G. Pucciniego, Esmeraldy w „Sprzedanej Narzeczonej” B. Smetany, Paraszy w ”Mawrze” I. Strawińskiego, Juliette w „Le Roi Bèrenger” H. Sutermeistra. Ostatnio wystąpiła w Badeńskim Teatrze Narodowym w Karlsruhe w „ Śnie Nocy Letniej” F. Mendelssohna-Bertholdiego. Występowała z wybitnymi osobowościami muzycznymi i scenicznymi – dyrygentami: Enochem zu Guttenbergiem, Andreasem Speringiem, Fabio Pirona; śpiewakami: Kałudi Kałudowem, Katią Ricarelli, Reginaldo Pineihro; reżyserami – Renate Ackermann, Svenem Severinem, Rolandem Schwabem; orkiestrami – Orkiestrą Narodowej Filharmonii Czeskiej, Orchestra Filarmonica Italiana, Badische Staatskapelle, Württembergische Philharmonie.

 

Heike Bleckmann studiowala fortepian w Wyższej Szkole Muzycznej w Würzburgu i w Karlsruhe. Studia kontynuowała w USA, gdzie otrzymała stypendium Adamant Music School w klasie Menahema Presslera. Brała udział w kursach mistrzowskich m. in. u Edith Picht-Axenfeld, Vlada Perlemutera, Heleny Costy, Bernarda Robertsa i Carlosa Roque-Alsina. Występuje w różnych formacjach kameralnych oraz jako solistka, między innymi z zespołem „Dwunastu Pianistów“. Punkt ciężkości jej działalności koncertowej leży w akompaniamencie pieśni, szczególnie w twórczości Fanny Hensel-Mendelssohn i innych kompozytorów epoki Romantyzmu. Brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach i cyklach koncertowych m. in. w operze w Kairze, w festiwalach „Musica Bayreuth“ i kilkakrotnie w “International Bodensee-Festival”.

 

Bilety w cenie 10 zł.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook