„Górnik Polski" nr 7

image
Ukazał się kolejny numer „Górnika Polskiego" – Zeszytów Naukowych Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Siódmy numer „Górnika Polskiego" koncentruje się na śląskiej tematyce industrialnej, przywołując historię jednego zakładu, dzieje wielkiego koncernu, a nawet całej gałęzi przemysłu.

 

Interesujący i bogato udokumentowany tekst debiutującego historyka Alana Zycha jest pierwszą monografią jednego z największych ongiś na Górnym Śląsku zakładów wydobywczych węgla kamiennego – kopalni Matylda w Świętochłowicach. Narracja wspomnianego artykułu kończy się na latach 30. XX w., które z kolei są przedmiotem badań innego historyka młodej generacji – Piotra Rygusa. Tenże autor w syntetycznym tekście przedstawia działalność górniczą koncernu Wspólnota Interesów Górniczo-Hutniczych S.A. w Katowicach (skupiającego m.in. 5 kopalń węgla) w czasie przejmowania tegoż konsorcjum przez państwo polskie. Na okresie powojennym skupia uwagę znany badacz dziejów przemysłu Adam Frużyński, który tym razem, w czasach dyskusji o dywersyfikacji dostaw energii, opowiada o zapomnianej już, a niegdyś powszechnej w naszym regionie produkcji i dystrybucji otrzymywanego w procesie przeróbki węgla gazu koksowniczego.

 

W zakresie kultury obecny numer „Górnika Polskiego" prowadzi nas – piórem Beaty Langer, Jacka Okonia i Kornelii Dygacz – w świat górniczych wartości i niegdysiejszej górniczej codzienności widzianej przez pryzmat utworów literackich Gustawa Morcinka, Zofii Bukowieckiej i Oskara Zawiszy. Wśród wspomnień relacja Leszka Witelusa, górnika, działacza związkowego i emigranta – będąca dokumentem nieodległych czasów, a jednocześnie swoistym nawiązaniem do tytułu naszego pisma – stanowiąca zapis niezwykle barwnego i pouczającego życia człowieka z pokolenia „Solidarności".


Facebook