„Linia i chaos” — publikacja podsumowująca wystawę

image
Nowa publikacja Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach wchodzi w skład projektu „Linia i chaos”, który miał na celu prezentację twórczości wybranych artystów reprezentujących śląską odsłonę ruchu awangardowego, zainicjowanego współpracą Juliana Przybosia i Władysława Strzemińskiego.

To w Cieszynie został opublikowany tomik „Z ponad”, najbardziej radykalna poetycka publikacja w historii polskiej awangardy, pierwszy tom Biblioteki a.r.. W ujęciu kuratora projektu Marka Zielińskiego to właśnie wpływ Strzemińskiego, szczególnie rozpowszechnienie maszynopisu jego „Teorii widzenia”, połączony z wielokulturową atmosferą miasta na pograniczu i działalnością tamtejszego wydziału artystycznego Uniwersytetu Sląskiego zaowocowały prężnie działającymi galeriami i eksperymentalnymi postawami twórców.

 

Publikacja „Linia i chaos” jest próbą mapowania istotnych zjawisk na polu sztuki, archiwizacji prac poszczególnych twórców, rozpracowania gęstej strefy wpływów i wzajemnych inspiracji. Zawiera wypowiedzi artystów, krytyków i historyków sztuki analizujących sieć zależności i wpływów, a także historię grup St-53, Galerii Miejsce i Szarej.

 

„Linia i chaos – kompozycje przestrzenne świata”

 


Facebook