Magdalena Legendź „Z notatek po ciemku. Teatry w Bielsku-Białej po 1989 roku”

image
Jak smakował w teatrze czas odzyskanej po 1989 roku wolności? Jaki kształt uzyskała artystyczna refleksja nad ewolucyjnym, pokojowym przejmowaniem władzy, nad sztuką kompromisu i współczesnymi politycznymi postawami? Jakie efekty przyniosły poszukiwania estetyczne?

Teatralne wydarzenia w Bielsku-Białej ukazane zostały poprzez recenzje ze spektakli oraz rozmowy z ich twórcami, zamieszczane systematycznie na łamach prasy. Niemal każde przedstawienie można sobie wyobrazić dzięki barwnym fotografiom pochodzącym z archiwów teatrów i stowarzyszeń angażujących się w sceniczną działalność.

 

Autorka pisze nie tylko o teatrze dramatycznym i lalkowym, ale też o kształtowaniu się życia teatralnego. Od twórców wymaga, żeby mieli coś do powiedzenia. Nie unikając wyrazistych ocen, wnikliwie opisuje, jak zmienia się teatralny świat.

Zyskujemy w tej książce wspaniałe świadectwo, jak bogate było życia teatralnego Bielska-Białej i regionu w ważnym okresie dziejów. Ciekawe i świetne w lekturze. Wyjątkowe z jeszcze jednego powodu: to pierwszy w historii miasta książkowy zbiór recenzji dotyczących jego scen – napisał we wstępie Janusz Legoń. - Magdalena Legendź w swoim pisaniu o teatrze unika efektownej łatwizny. Dzięki temu zyskała w lokalnym środowisku artystycznym niekwestionowany autorytet – na jej teksty naprawdę się czeka.

 

Książka zawiera pierwszy w historii miasta książkowy zbiór recenzji dotyczących obu bielskich scen.

 

Promocja książki odbędzie się 3 kwietnia o godz. 17.00 w Książnicy Beskidzkiej.

 

Magdalena Legendź: Z notatek po ciemku. Teatry w Bielsku-Białej po 1989 roku
Wstęp: Janusz Legoń
Redakcja: Małgorzata Słonka
Projekt okładki i proj. graf.: Katarzyna Ewa Legendź
Wydawca: Wydział Kultury i Sztuki UM w BB
Druk: Drukarnia Augustana

 


Facebook