Rozbark – Nikiszowiec: Na Wspólnym Szlaku

image
„Rozbark – Nikiszowiec: Na Wspólnym Szlaku” to rodzaj przewodnika turystycznego po obu tych miejscach, który powstał m.in. w oparciu o wywiady z mieszkańcami, a także o wiedzę i materiały lokalnych pasjonatów i historyków.

Znalazły się w nim także niezwykłe fotografie archiwalne oraz pocztówki, a także zdjęcia współczesne. Do współpracy udało się także zaprosić fotografów zasłużonych dla dokumentowania dziedzictwa przemysłowego i poprzemysłowego naszego regionu – Marka Lochera oraz Pawła Szałankiewicza. W książce - jak w autentycznym przewodniku - znaleźć także można propozycje spacerów wraz z mapą, oraz opisem wybranych obiektów, a także poznać historię obu miejsc. 

Książka ta powstała przede wszystkim dzięki mieszkańcom i dla nich właśnie. Bo to oni przecież pamiętają miejsca i wydarzenia, o których nie przeczytamy nigdzie indziej. I to ich niezwykłe relacje, oparte na indywidualnej pamięci, nazywamy historią mówioną. Fascynujący jest także ich stosunek do miejsca, w którym żyją, dzięki czemu możemy lepiej zrozumieć, czym dziś może być mała ojczyzna. I chociaż historia Rozbarku i Nikiszowca jest tak różna, to właśnie przywiązanie mieszkańców do miejsca jest tym, co je łączy. 

Ale książka ta nie jest wyłącznie publikacją wspomnieniową. Wręcz przeciwnie - równie ważna jest w niej teraźniejszość i przyszłość. Pokazuje znaczenie obu tych miejsc dla naszego regionu. Bo Rozbark i Nikiszowiec - oczywiście każdy z innego powodu - są wyjątkowe. Dlatego publikacja jest także zaproszeniem do ich odwiedzenia, a także przeciwstawieniem się - szczególnie w przypadku Rozbarku - stereotypom, często wynikającym z niewiedzy. Nie od dziś przecież wiadomo, że jednym z wyzwań dla Bytomia jest mierzenie się z negatywnymi opiniami i niewykorzystywanie ogromnego potencjału miejsca. A przykład Nikiszowca pokazuje jak duże znaczenie może mieć to dla rozwoju.

Książka wydana przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych (www.fil.org.pl), została dofinansowana ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Jest to kolejna publikacja Stowarzyszenia. Poprzednia - "Kleinfeld. Wielkie historie na Małym Polu" opisywała część Śródmieścia Bytomia.

 

Wersja internetowa publikacji do pobrania znajduje się tutaj.


Facebook