„Wigilia Wszystkich Świętych”

Pod koniec ubiegłego roku ukazała się dziewiąta książka poetycka Mirosława Bochenka p.t. „Wigilia Wszystkich Świętych”. Zawiera kolędy i pastorałki, nawiązujące często do współczesnych realiów, choć zawarte w wierszu klasycznym, z rymem i rytmem.

Mirosław Bochenek, fot. Marian Cholerek

 

Większość z nich była wcześniej publikowana, m.in. na łamach „Gościa Niedzielnego”, kwartalnika „Relacje/Interpretacje”, a także na antenie radia polskiego i szwedzkiego, służąc jako kanwa dwujęzycznego widowiska, z oprawą muzyczną Zbigniewa Bizonia (Czerwono-Czarni). Kilka z nich jest wykonywanych przez Sebastiana Riedla na jego autorskiej płycie „Kolęda” (2021). O graficzną oprawę książki zadbał Piotr Wisła. Wydawcą jest RIEDEL ART, a tom Mirosława Bochenka jest jego pierwszą tego rodzaju publikacją.


Zainteresowani książką proszeni są o wiadomość pod adresem: impresariat@contract.pl.

 

„Wigilia Wszystkich Świętych”
autor: Mirosław Bochenek
rok wydania: 2021
wydanie: pierwsze
stron: 44
nakład: 500 egz.
okładka i grafiki: Piotr Wisła
wydawca: RIEDEL ART – Ćwiklice
ISBN 978-959273-3-1

 

Mirosław Bochenek – urodził się 16 marca 1960 roku. Mieszka w Bielsku-Białej. Z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Poeta, felietonista, autor tekstów piosenek dla m.in.: Ryszarda Riedla i zespołu Dżem (Autsajder), Mirka Breguły i duetu Universe (Tacy byliśmy...), Sebastiana Riedla i zespołu Cree (Jedna jest prawda), Śląskiej Grupy Bluesowej i Agnieszki Łapki (Był sobie muzyk...), zespołu Rebelianci (Co ty masz do mnie?), a także dla wykonawców piosenki literackiej: Tomka Lewandowskiego i Piotra Woźniaka.
Współtwórca (teksty) utworu Kantata Niepodległość wg kompozycji Janusza Kohuta – premiera Londyn (2018).

Debiutował w almanachu Łódzka Wiosna Poetów –1975.
Autor dziewięciu zbiorów wierszy: Zasłonięty obłokiem (1979), Msza na Wilczym Groniu (1985), Zapach głodu (1985), Irma i parę innych mądrych opowieści (2006), Podwórko (2008), Karkosz. Zbiór wierszy beskidzkich (2010), Stare Miasto (2012), Pod dziką czereśnią. Wiersze i piosenki o miłości (2018), Wigilia Wszystkich Świętych (2021).
Za dotychczasowe publikacje książkowe otrzymał Nagrodę Artystyczną im. Władysława Orkana – Warszawa (2008).
Utwory autora wykorzystano w polskich filmach fabularnych: To ja, złodziej , Skazany na bluesa i Piosenki o miłości, oraz w filmie dokumentalnym Sie macie ludzie.
Wiersze autora tłumaczono dotychczas na języki: czeski, bułgarski, słowacki i szwedzki.
Współzałożyciel Stowarzyszenia Pisarzy Polskich – Oddział Śląski (1990).
Zrzeszony w Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS.
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz