„Kukuryku na patyku, czyli o dwóch takich”

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum
image fot. materiały organizatora

Paul Maar, niemiecki dramaturg, prozaik, tłumacz i grafik, laureat wielu nagród literackich, jest w swoim kraju jednym z najważniejszych pisarzy dla dzieci i młodzieży. Jego sztuka o perypetiach dwójki przyjaciół, w których przewidywalny dotąd świat wkracza nagle ten trzeci, niesie mądre przesłanie i bardzo ważną, szczególnie w dzisiejszych czasach przestrogę.

 

Codzienne życie przemądrzałego Dezyderiusza i zdominowanego przez niego Kminka toczy się wokół dwu kolorowych skrzyń, skrywających różne skarby i nabierających poprzez zabawę magicznych właściwości. To przestrzeń wspólnych psot i przekomarzanek, ale też niejednej kłótni, ciągłego boczenia się na siebie i godzenia. Kiedy pewnego dnia pojawia się Dobosz z imponującym bębnem, bardzo szybko odkrywa słabostki nowo poznanych kolegów; bez większego trudu udaje mu się ich poróżnić, wykorzystać naiwność i w końcu obu wyprowadzić w pole.

 

Intrygi i manipulacje sprytnego oszusta poważnie zachwieją relacją przyjaciół i ich mikroświatem. Przygoda, będąca dotkliwą nauczką sprawi jednak, że nie tylko docenią wartość przyjaźni, ale i samodzielnej refleksji, która pomaga zachować zdrowy dystans, odróżnić prawdę od fałszu czy dobre intencje od złych.

 

Mądry i równocześnie bardzo zabawny, pełen absurdalnego humoru tekst Maara zrealizowany został w Ateneum przez Lucynę Sypniewską (reżyseria), Ewę Pietrzyk (scenografia), Pawła Steczka (muzyka) i Piotra Tomaszewskiego (plastyka ruchu). Grają: Marta Popławska, Aleksandra Zawalska i Dawid Kobiela.

Akcja Kukuryku... rozgrywa się przede wszystkim w planie aktorskim, choć inscenizacja wykorzystuje też elementy teatru lalek.

 

„Kukuryku na patyku, czyli o dwóch takich”

Paul Maar

tłumaczenie: Aleksander Berlin
tekst piosenki: Anna Borowa
reżyseria: Lucyna Sypniewska
scenografia: Ewa Pietrzyk
muzyka: Paweł Steczek
plastyka ruchu: Piotr Tomaszewski


premiera: 4 marca 2017

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook