„Czyż nie dobija się koni?”

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie
image fot. Piotr Dłubak, materiały organizatora

W grudniu 1969 roku na ekrany kin wkracza film „Czyż nie dobija się koni?”, zrealizowany przez Sydneya Pollacka. Kilka miesięcy później zostaje obwołany jednym z najważniejszych obrazów w dziejach amerykańskiej kinematografii. Nominowany m.in. do Oscara, Złotych Globów, nagrody BAFA. W 1970 r. Oscara za rolę Glorii odbiera Jane Fonda, najlepszym aktorem drugoplanowym okazuje się Gig Young grający Rocky’ego.

 

Opowiadanie Horace’a McCoya z 1935 r. otrzymuje nowe życie. Teatr sięga po nie rzadko, ale każda inscenizacja budzi ogromne zainteresowanie.

 

Magdalena Piekorz przyznaje: „O realizacji tego tekstu myślałam od dawna, ale nigdy nie znalazłam odpowiedniego zespołu. Dopiero tutaj, kiedy poznałam aktorów częstochowskiego Teatru, pomyślałam: Robię to!”. Próby rozpoczęły się w październiku – równolegle – na scenach Teatru Mickiewicza i Teatru Tańca Włodzimierza Kucy. W spektaklu wystąpi kilkadziesiąt osób: aktorzy, tancerze, statyści i słynny jazzowy big-band Five O’Clock.

 

Ameryka, lata 30., czas wielkiego kryzysu – biedy, głodu i marazmu. Show-biznes stwarza potwora w postaci trwających tygodniami maratonów tańca. Do Hollywood – fabryki marzeń – przyjeżdżają setki desperatów. Wśród nich są m.in. Gloria – młoda dziewczyna marząca o zrobieniu kariery aktorskiej, Robert, który chce zostać reżyserem, Alice – prowincjonalna aktorka stylizująca się na Marilyn Monroe, ciężarna Ruby i jej mąż, który bez skrupułów zachęca żonę do udziału w krwawym show. Stopniowo poznajemy bohaterów – ich motywacje, marzenia i potrzeby. Jedni chcą wyrwać się z ubóstwa i apatii, drudzy pragną zrobić karierę. Dla każdego wygrana jest jak wyrok: być albo nie być, życie albo śmierć. Dlatego uczestnicy idą na całość, tańcząc swój dance macabre! Dla pary, która przetrwa morderczy maraton, przewidziana jest nagroda – 1500 dolarów. Aż tyle i tylko tyle. Tańczą więc do bólu, do granic wytrzymałości, do obłędu. Nad morderczym show czuwa demoniczny konferansjer Rocky i jego pomocnicy. Maraton rozgrywa się na oczach spragnionej rozrywki widowni, podgrzewającej atmosferę, domagającej się igrzysk i spektakularnego upadku bohaterów.

 

„Nie chciałabym, aby widz zasiadający w teatralnym fotelu czuł się zupełnie komfortowo. Chciałabym, aby miał poczucie, że jest świadkiem wszystkiego, co dzieje się na scenie, żeby poczuł wysiłek, zmaganie, pot i łzy bohaterów – mówi Magdalena Piekorz i dodaje: – To jest spektakl wielowymiarowy: o kondycji społecznej, o kondycji człowieka w ogóle, o tym, w jaki sposób człowiek mierzy się z sytuacją graniczną”.

 

„Czyż nie dobija się koni?”

Horace McCoy

przekład: Zofia Zinserling

adaptacja: Krzysztof Knurek

reżyseria: Magdalena Piekorz

scenografia:Martyna Kander

choreografia: Jakub Lewandowski

 

obsada: Gloria – Hanna Zbyryt, Robert – Adam Machalica, Rocky – Adam Hutyra, Alice – Sylwia Warmus, George – Waldemar Cudzik, Ruby – Marta Honzatko, James – Maciej Półtorak, Lucy – Teresa Dzielska, Marynarz – Antoni Rot, Pani Lauden – Czesława Monczka, Pani Higby – Małgorzata Marciniak, Pani Witcher – Agata Ochota, Rosemary – Iwona Chołuj, Maxwell – Michał Kula, Geneva – Sylwia Karczmarczyk, Basil – Sebastian Banaszczyk, Sędzia, Policjant 1 – Robert Rutkowski, Duchowny, Policjant 2 – Bartosz Kopeć, Mary, Tancerka – Agnieszka Łopacka, Nickie – Marek Ślosarski, Pielęgniarka – Celina Putro

 

a także Zespół Five O'Clock Orchestra oraz tancerze

 

 

premiera: 12 stycznia 2019

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook