„Smok Bonawentura”

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana
image fot. Darek Dudziak, materiały organizatora

Bonawentura łatwo ulega wpływom: co i kogo lubić, w co się bawić, jak zachować. Ta sytuacja niepokoi zarówno jego profesora jak i rodziców dlatego wspólnie decydują, że mały smoczek musi wyruszyć w samotną podróż, która nauczy go samodzielności w działaniu i myśleniu.


W swej podróży przemierza trzy krainy: Marionetek, Pacyny i Olbrzymów, które w bielskiej inscenizacji zostały przedstawione za pomocą rozmaitych technik lalkowych (marionetek, pacynek, cieni). Interesująca konstrukcja, wokół której budowane są poszczególne sceny, przyjmuje różnorodne formy i w niemal magiczny sposób pełni rozmaite funkcje. Lalki i animujący je aktorzy (grający jednocześnie w żywym planie) tworzą momentami niepokojący, a jednocześnie ciepły i przyjazny świat. Istotnym elementem przedstawienia są skomponowane przez Krzysztofa Maciejowskiego piosenki nadające rytm i tempo poszczególnym przygodom.


„Smok Bonawentura” jest przedstawieniem skierowanym do całych rodzin. Wizualna strona widowiska z pewnością spodoba się zarówno dzieciom jak i opiekunom. A jego przesłanie skłania do refleksji zarówno jednych jak i drugich: dzieciom doda odwagi w poszukiwaniu własnej tożsamości, a rodzicom, raz jeszcze przypomni, że ani nadmierna dyscyplina i rygor, ani pobłażliwość i swoboda nie są sposobem na wychowanie pewnego siebie i zaradnego dziecka.

 

Maciej Wojtyszko

„Smok Bonawentura”

reżyseria: Lucyna Sypniewska

scenografia: Eva Farkašová

muzyka: Krzysztof Maciejowski

aktorzy: Małgorzata Bulska, Katarzyna Pohl, Lucyna Sypniewska, Radosław Sadowski, Ryszard Sypniewski, Piotr Tomaszewski

 

premiera: 29 listopada 2015

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook