Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru ogłoszono nominacje w 52. edycji nagrody teatralnej Złote Maski w województwie śląskim.
Wśród nominowanych znalazły się przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku. Przedstawienia zostały ocenione w 10 kategoriach: spektakl roku i spektakl dla młodych widzów – obie kategorie mają charakter honorowy, a także: aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych, aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych, aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych, aktorstwo za rolę wokalno-aktorską, aktorstwo za rolę drugoplanową, reżyseria, scenografia oraz nagroda specjalna - które mają charakter pieniężny i w tym roku nagrody wynoszą po 10 tys. zł każda.
Zgodnie z regulaminem przyznawania nagrody, w każdej z kategorii wskazano po trzy nominacje. Wobec braku nominacji w kategorii choreografia/ruch sceniczny, przyznano 6 nominacji w kategorii nagroda specjalna. Termin i sposób ogłoszenia laureatów Złotych Masek zostanie przedstawiony, gdy tylko będzie to możliwe. Zapraszamy do monitorowania informacji na stronie Województwa Śląskiego.
Nominacje do nagród teatralnych Złote Maski w województwie śląskim za rok 2019:
kategoria SPEKTAKL ROKU
- „ROSEMARY” Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach
- „WILQ SUPERBOHATER” Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach
- „ŹLI ŻYDZI” Joshuy Harmona w reżyserii Marcina Sławińskiego w Teatrze Nowym w Zabrzu
kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW
- „ŁYSEK Z POKŁADU IDY” Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach
- „TUWIM DLA DZIECI” na podstawie wierszy Juliana Tuwima w reż. Jerzego Jana Połońskiego w Teatrze Miejskim w Gliwicach
- „OPOWIEŚCI ZE ZMYŚLONEGO CYRKU” w reżyserii Marty Kuczyńskiej i Jacka Timingeriu w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie
kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH
- AGNIESZKA KWIETNIEWSKA za rolę Kurta Gerrona w spektaklu „Kurt Gerron. Führer daje miasto Żydom” Jolanty Janiczak w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz za udział w spektaklu „Dead Girls Wanted” Jolanty Janiczak i Grzegorza Stępniaka w reżyserii Wiktora Rubina w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu
- ALEKSANDRA PRZYBYŁ za rolę Rose w spektaklu „Rosemary” Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach
- MARTA GZOWSKA-SAWICKA za rolę Wolanda w spektaklu „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii i adaptacji Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej
kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH
- KRZYSZTOF SATAŁA za rolę Jonah'a w spektaklu „Źli Żydzi” Joshuy Harmona w reżyserii Marcina Sławińskiego w Teatrze Nowym w Zabrzu
- DARIUSZ CHOJNACKI za rolę Wilq’a w spektaklu „Wilq Superbohater” Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach
- ARTUR ŚWIĘS za rolę Führera w spektaklu „On wrócił” Timura Vermesa w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach
kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH
- DAGMARA WŁOSZEK-RABSKA za rolę Pchły w spektaklu „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy w adaptacji i reżyserii Lucyny Sypniewskiej w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej
- MICHAŁ SKIBA za rolę Łyska w spektaklu „Łysek z pokładu Idy” Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach
- GRZEGORZ ECKERT za rolę Kuboka w spektaklu „Łysek z pokładu Idy” Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach
kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ
- KAMIL FRANCZAK za rolę Mistrza Ceremonii w spektaklu „Cabaret” w reżyserii Jacka Bończyka w Teatrze Rozrywki w Chorzowie
- WIKTORIA WĘGRZYN-LICHOSYT za rolę Kaliny w spektaklu „Wyspa Kalina” w reżyserii Agaty Puszcz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej
- GABRIELA GOŁASZEWSKA za rolę Adiny w spektaklu „Napój Miłosny” Gaetano Donizettiego w reżyserii Karoliny Sofulak w Operze Śląskiej w Bytomiu
kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ
- AGNIESZKA BIEŃKOWSKA za rolę Doryny w spektaklu „Tartuffe” Moliera w reżyserii Rudolfa Zioło w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu
- JADWIGA GRYGIERCZYK za role: Chochoła, Widma, Stańczyka, Hetmana, Rycerza Czarnego, Upiora, Wernyhory w spektaklu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w adaptacji i reżyserii Igora Gorzkowskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej
- BOGUMIŁA MURZYŃSKA za role Minnie i Matki Rose w „Rosemary” Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach
kategoria REŻYSERIA
- REMIGIUSZ BRZYK za reżyserię spektaklu „Wilq Superbohater” Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach
- WOJCIECH FARUGA za reżyserię „Rosemary” Magdy Fertacz w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach
- JUSTYNA ŁAGOWSKA za reżyserię spektaklu „Opowieść wigilijna” Szymona Adamczaka wg opowiadania Karola Dickensa w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu
kategoria SCENOGRAFIA
- IGA SŁUPSKA i SZYMON SZEWCZYK za scenografię i kostiumy do spektaklu „Wilq Superbphater” Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz do spektaklu „Między ustami a brzegiem pucharu” Martyny Wawrzyniak w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu
- MARCIN CHLANDA za scenografię do spektaklu „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii i adaptacji Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej
- WOJCIECH FARUGA za scenografię do spektaklu „Rosemary” Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach
kategoria CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY – NIE PRZYZNANO
kategoria NAGRODA SPECJALNA
- ANNA GODOWSKA wraz z TANCERZAMI za zbiorową kreację choreograficzną w spektaklu N/EBO - spektaklu dyplomowym studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie
- KAROL NEPELSKI za muzykę do spektaklu „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii i adaptacji Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej
- KATARZYNA KOSTRZEWA za ruch sceniczny w reżyserowanym przez siebie spektaklu „i romanse” Ignacego Karpowicza w Teatrze Czwarta Scena
- TEATR NOWY W ZABRZU za organizację Festiwalu Dramaturgii Współczesnej RZECZYWISTOŚĆ PRZEDSTAWIONA
- FIVE O’CLOCK ORCHESTRA w składzie: Tadeusz Orgielewski (kornet), Piotr Górka (kontrabas), Sebastian Łobos (piano), Janusz Sołtysik (saksofon), Andrzej Wardęga (perkusja) za muzykę w spektaklu „Czyż nie dobija się koni?" Horace’a McCoy’a, w reżyserii Magdaleny Piekorz w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie
- MIROSŁAW NEINERT wraz z TEATREM KOREZ za 30 lat działalności artystycznej
komentarze
dodaj komentarz