MASKA W KULTURZE MEKSYKAŃSKIEJ

image
W czwartek 5 marca o godz. 17.00 Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na wykład poświęcony roli masek w kulturze meksykańskiej oraz tańcom i spektaklom, z którymi są ściśle związane. Spotkanie poprowadzi Debora Marta Turok-Wallace, światowej sławy specjalistka w dziedzinie badań rękodzieła w Meksyku.

Wykład jest już trzecim spotkaniem przygotowanym w ramach wystawy „Maska. Magia - Sztuka - Metamorfoza”, prezentowanej w Muzeum Śląskim od grudnia ubiegłego roku.

W ramach wykładu przypomniana zostanie rola maski w epoce prekolumbijskiej oraz jej znaczenie w rytuałach pogrzebowych i żałobnych. Od czasu konkwisty, maski oraz różne postacie funkcjonują jako narzędzia ewangelizacji, za pomocą których przekazuje się wartości katolickie i historie przedstawiane z perspektywy „zwycięzców”.

Debora Marta Turok-Wallace odniesie się również do tańców charakterystycznych dla okresu konkwisty oraz do zwyczaju pastorałek. Przybliży dawne rytuały ściśle związane z indiańską tradycją i wizją świata, w których to partycypują tak ludzie jak i zwierzęta. Posłuchamy również o samym tworzeniu masek i zawodzie mascarero, a także o materiałach, jakich używa się do ich wytwórstwa i zdobienia.

Spotkanie rozpocznie się zwiedzeniem wystawy.

W ramach programu towarzyszącego wystawie Muzeum Śląskie zaprasza także na finisaż 15 marca o godz. 15.00, na którym wystąpi indonezyjska Warszawska Grupa Gamelanowa. Spotkanie przygotowano we współpracy z Ambasadą Republiki Indonezji w Warszawie.

(Źródło: materiały organizatora)

Wstęp wolny



Facebook

miejsca kultury