Warsztaty tradycyjnych pieśni cygańskich

image
W programie energetyczne i wielogłosowe pieśni cygańskie, węgierskie i indyjskie z akompaniamentem gitary. Prowadzenie: Teresa Mirga z zespołu Kałe Bała.

Teresa Mirga – cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka, założycielka i liderka cygańskiego zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Urodziła się i dorastała na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie mieszka do dziś. Wywodzi się z Cyganów Karpackich, jednej z czterech grup cygańskich zamieszkujących tereny Polski, która od kilku wieków prowadzi osiadły tryb życia. Koncertuje solo oraz wspólnie z zespołem Kałe Bała, który założyła w 1992 roku. Obok utworów własnych Teresy Mirgi i melodii Cyganów węgierskich, zespół wykonuje także pieśni należące do tradycji muzycznej Cyganów na Słowacji i Bałkanach oraz stare pieśni Cyganów Karpackich w tradycyjnych i w zupełnie nowych opracowaniach. Przywołując najstarsze i zapomniane już melodie, za pomocą których Cyganie wyrażali niegdyś swe najgłębsze uczucia, muzycy Kałe Bała ożywiają magiczny świat Cyganów Karpackich, z jego pasją, radościami, smutkami i nostalgią. Kałe Bała ma na koncie kilka płyt, szereg nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, zagraniczne trasy koncertowe. Teresa Mirga jest spiritus movens zespołu, przede wszystkim jednak jest poetką i pieśniarką, pisze, komponuje, prowadzi spotkania autorskie i recitale solowe w całym kraju. Poezja Teresy Mirgi została wydana w trzech tomikach wierszy: Soske kawka? (1992), Pieśni z Czarnej Góry (1999) oraz Wiersze i pieśni (2006). A jej koncerty i spotkania związane z jej poezją, to okazja, żeby dotknąć świata romskiej poezji i muzyki powstających dziś, ucieszyć się, usłyszeć, jak szumi rzeka…


Wstęp 70 zł. Zapisy wraz z przedpłatą do 20.11.2014. Informacje, zapisy (z tygodniowym wyprzedzeniem): jozef.blacha@ck.art.pl, 608-021-631, 32-609-03-02.

 Facebook

miejsca kultury