Czerń i biel - sztuka dekoracyjna lat 50. i 60. Warsztaty ceramiczne

image
Ceramiczna jesień w Muzeum w Gliwicach trwa w najlepsze. W listopadzie czeka nas szereg spotkań i wydarzeń, podczas których bliżej zaznajomimy się ze sztuką ceramiki, wielkimi tradycjami polskiego wzornictwa przemysłowego i współczesnym polskim dizjanem. 19 listopada Muzeum zaprasza młodzież i osoby dorosłe na warsztaty z Aleksandrą Kwolek – ceramikiem i artystką, która w Gliwicach prowadzi Pracownię Rzeźby i Ceramiki.

Warsztaty które będę realizować w Muzeum, inspirowane są wystawą „Do widzenia rokoko…”, prezentowaną w Willi Caro.  Przybliżą nie tylko stylistykę i estetykę lat 50 i 60, ale  wprowadzą uczestników w tajniki warsztatu ceramicznego. Z moją pomocą zaprojektują i wykonają oni dekorację podszkliwną czarno-białą na filiżankach, a dokładnie na tzw. biskwitach czyli uformowanych i raz wypalonych naczyniach. Pokryte dekoracją filiżanki uczestnicy zanurzą w bezbarwnym szkliwie lub będą nakładać szkliwo pędzlem. To jednak nie zakończy procesu technologicznego. Filiżanki zostaną wypalone po raz drugi w pracowni Stowarzyszenia Forum Ceramików, co zakończy cały proces. Wypalone i połyskujące będą czekać na twórców do odbioru w pracowni Stowarzyszenia przy ulicy Ziemowita 1 – mówi Aleksandra Kwolek.

 

Pierwsza tura warsztatów odbędzie się o godz. 11.00, a druga o 14.00. Uczestników zajęć, a także wszystkie zainteresowane osoby o godz. 13.00 organizatorzy zaproszą na zwiedzanie kuratorskie wystaw „Do widzenia rokoko!…” i „362… Ceramika Bogdana Kosaka”, które prowadzić będziedr Dagmara Wójcik - historyk sztuki, kurator wystawy „362…”.

 Facebook

miejsca kultury