Oskar Kasperek. Idzie, Idzie Wiosna | Jest Lato

Galeria Kronika w Bytomiu zaprasza na warsztaty litograficzne ze stempli: projektowanie, wycinanie, multiplikowanie; dla chętnych poszerzenie pracy nad znakiem o wycinanie szablonów z przeznaczeniem do odbijania na koszulkach i w przestrzeni miejskiej.
image „Manifest” Oskar Kasperski, fot. materiały prasowe organizatora

Wprowadzeniem do warsztatów będzie wystawa prac Oskara Kasperka „Idzie, idzie wiosna” oraz spotkanie autorskie „Jest lato”, podczas którego artysta zapozna uczestników ze specyfiką swojego warsztatu, podstawowymi pojęciami z zakresu sztuki minimal-art i grafiki, opowie o warsztacie  materialnym i świadomościowym...
 

Prace uczestników dołączą do ekspozycji „Spotkanie”. Ilość miejsc ograniczona! Zapisy, więcej informacji: mail@kronika.org.pl lub pod nr tel.: 32-281-81-33.


„Stempel to mała forma graficzna zwana minimal artem. Za pomocą tej prezentacji chcę pokazać w jaki sposób można wykorzystać skromne środki artystyczne, przy niewielkim użyciu środków materialnych do uzyskania ciekawej i mocnej formy wypowiedzi. Prezentowane odbitki stempli powstały między 1986 a 1990 rokiem. Myślę, że mimo upływu ponad 24 lat są one ciągle aktualne. Pokazują one też w jaki sposób sztuka może wchodzić w dialog z otaczającym światem. Jest to kolejne moje wejście do często ponawianej dyskusji, o granice wolności nie tylko artysty ale osoby jako takiej. Jest to też mój protest przeciwko istnieniu cenzury.”


Oskar Kasperek - artysta grafik, prowadzi pracownię litografii działającą w poznańskim skłocie Od:zysk.

 

Artysta o sobie: „Urodziłem się w 1960 roku. Okres dorastania, bycia w zasięgu rygoru rodzicielskiego. Pierwszych prób, doświadczania czym jest chłopak, młody mężczyzna, osoba. Umownie zamyka się dla mnie w 1986 roku, obroną pracy dyplomowej z litografii, w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Samodzielne życie rozpoczynam od odmowy złożenia przysięgi wojskowej w komunistycznym wojsku polskim. Prowadzi to do odmowy pełnienia służby wojskowej i skazania na dwa lata kary pozbawienia wolności. Po osiemnastu miesiącach jestem wolny. Cały czas rysuję. W więzieniu są to portrety skazanych. Na wolności portrety znajomych, jak i na zamówienie. Drukuję litografie. Zajmuję się różnymi zatrudnieniami. Pracuję czasem jako plastyk. Projektant. Jestem ogrodnikiem. Kładę papę na dachach. Zdarzyło mi się być dziennikarzem.
W tym czasie biorę udział w kilku wystawach zbiorowych i organizuję kilka indywidualnych. Szczątkowo uczestniczę w życiu środowiska. Większości prac nie dokumentuję. Wiele z nich nie podpisuję. Ciągle nie podejmuję decyzji czy chcę świat opisywać, czy raczej w nim być. Zajmuję się litografią. Jednak przede wszystkim interesuje mnie rysunek jako system nadawania znaczeń obiektom oglądanym okiem”.

Wydarzenie organizowane wspólnie z Instytucją Kultury Katowice - Miasto Ogrodów. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz