Warsztat ręcznie robionej biżuterii w Muzeum Śląskim

image

Tworzenie fantazyjnej biżuterii tzw. techniką sutaszu zdobywa w ostatnich latach wielu fanów. Muzeum Śląskie zaprasza serdecznie wszystkich miłośników ręcznie robionych ozdób 15 czerwca o godz. 12.00 do udziału w warsztacie tworzenia biżuterii, organizowanej w ramach wystawy „Śladami Kanunu. Kultura albańska w wieloetnicznym Kosowie”.

 

Kiedyś biżuteria noszona była jako oznaka władzy, prestiżu, przynależności klasowej, obecnie spełnia funkcję estetyczną. Modna i ceniona, własnoręcznie wykonana bransoletka czy naszyjnik jest oryginalnym dodatkiem stroju podkreślającym osobowość. Nazwa techniki sutaszu pochodzi od francuskiego słowa soutache, oznaczającego szamerunek, czyli rodzaj sznurkowych ozdób naszywanych na mundury wojskowe. Inspiracją, z której będziemy korzystać podczas warsztatu ręcznie robionej biżuterii, będą wzory biżuterii bałkańskiej, którą uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć na wystawie „Śladami Kanunu”.

 

Muzeum Śląskie zaprasza również 13 czerwca o godz. 17.00 na wykład „Z podróży po wieloetnicznym Kosowie... Rodzina, religia, tradycje”, w trakcie którego poznany niezwykle ciekawe tradycje rodzinne i religijne mieszkańców Kosowa i porozmawiamy o symbolicznym kamieniu węgielnym kultury albańskiej – „Kanunie Leka Dukagjiniego”. Ta księga zawierająca prawo zwyczajowe jest jednym z najbardziej znanych kanunów obowiązujących na terenie Kosowa, północnej Albanii i Czarnogóry. Będziemy mieli okazję zobaczyć także XIX-wieczne i pochodzące z początku XX wieku stroje, niezwykle bogato zdobione złotym i srebrnym haftem oraz oryginalną biżuterię wykonaną techniką filigranu i inkrustowaną.

 

Wystawa „Śladami Kanunu. Kultura albańska w wieloetnicznym Kosowie”prezentuje gromadzoną od ponad 40 lat, największą w Polsce i jedną ze znaczących na naszym kontynencie kolekcję Muzeum Etnograficznego, Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu, liczącą ponad 260 zabytków z terenu Kosowa i Albanii. Eksponaty wchodzące w skład kolekcji pochodzą głównie z połowy XX w. Są to zabytki o unikatowej wartości, dokumentujące utracone bezpowrotnie w wyniku działań wojennych w latach 1998-1999 oraz gwałtownie postępującej globalizacji, dziedzictwo kulturowe tego regionu. Ekspozycję, będącą zarazem prezentacją całości zbiorów kosowskich i albańskich w Polsce, wzbogaciły zabytki wywodzące się w dużej mierze jeszcze z XIX i pierwszej połowy XX wieku użyczone z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie i Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Poprzez prezentację artefaktów kultury materialnej ukazana zostanie kultura tradycyjna, skontrastowana za pomocą fotogramów z elementami kultury współczesnej. W tych dwóch kontekstach (kultury tradycyjnej i współczesnej) przedstawione zostanie funkcjonowanie zasad prawa zwyczajowego oraz ściśle z nim związane zasady honoru, gościnności, podziału pracy i obowiązków w ramach rodziny.

 

Spotkania towarzyszące wystawie „Śladami Kanunu. Kultura albańska w wieloetnicznym Kosowie”:

 

  • Z podróży po wieloetnicznym Kosowie... Rodzina, religia, tradycje

13 czerwca (godz. 17.00), wstęp w ramach biletu na wystawę

 

  • Warsztat ręcznie robionej biżuterii – sutasz

15 czerwca (godz. 12.00–16.00), wstęp: 30 zł (w ramach biletu wstępu organizator zapewnia materiały oraz wstęp na wystawę „Śladami Kanunu”)





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz