miejsce:
Miejskie Centrum Kultury w Mysłowicach / ul. Grunwaldzka 7 / Mysłowice
termin warsztatów:
17.01.2011, godz. 00.00 – 17.06.2011, godz. 00.00
Od 17 stycznia aż do 17 czerwca w Miejskim Centrum Kultury w Mysłowicach będą odbywać się warsztaty dla Eksperymentatorów.
Co łączy grafit znajdujący się w ołówku z plastrami miodu budowanymi przez pszczoły? Dlaczego w Himalajach trudno jest ugotować makaron? Czemu w przestrzeni kosmicznej panuje głucha cisza? Z jakiego powodu na obszarze Trójkąta Bermudzkiego statki i samoloty giną bez wieści? Jak poszukuje się nowych substancji leczniczych? Co to jest nanotechnologia? Dlaczego w słoneczny dzień lepiej nie zakładać czarnej koszulki i nie wpatrywać się w białą ścianę? Jak ustalić wiek mumii? Dlaczego chemicy kochają mole? Co widmo może powiedzieć o strukturze i właściwościach materii? Na czym polega szlachetność pewnych metali i gazów?
Odpowiedź na te i inne ciekawe pytania młodzi miłośnicy nauk przyrodniczych odnajdą podczas warsztatów Eksperymentatorzy.To najnowsza propozycja Miejskiego Centrum Kultury w Mysłowicach organizowana wraz z kołem naukowym Uniwersytetu Śląskiego Widmo.
Warsztaty są bezpłatne i przeznaczone dla gimnazjalistów oraz uczniów szkół średnich. Skierowane są do osób interesujących się przedmiotami przyrodniczymi, w szczególności ich aspektem badawczym. Spotkania będą poświęcone widowiskowym doświadczeniom z zakresu chemii, fizyki i biologii.
Biorąc udział w pracach sekcji Eksperymentatorzy, można ponadto zetknąć się z tematyką obecnych dociekań naukowców oraz opanować wybrane zasady BHP i dobrej praktyki laboratoryjnej. Wszyscy systematycznie uczęszczający dostaną na życzenie stosowne certyfikaty.
Rok 2011 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Chemii (IYC 2011). To także setna rocznica nagrody Nobla dla Marii Skłodowskiej-Curie.
Warsztaty uzyskały patronat Rektora Uniwersytetu Śląskiego.
Zajęcia prowadzi Piotr Zwoliński - chemik. Absolwent studiów pierwszego stopnia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Aktualnie magistrant kierunku chemia leków oraz słuchacz kwalifikacyjnych podyplomowych studiów pedagogicznych przygotowujących do nauczania przedmiotu chemia na tej samej uczelni. Odbył staż w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu. Wolontariusz Dzielnicowego Programu Przeciwdziałania Niedostosowaniu Społecznemu Dzieci i Młodzieży z Katowic-Szopienic Szansa. Ma na swoim koncie współpracę ze Stowarzyszeniem Rodziców na Rzecz Pomocy Szkołom Przyjazna Szkoła i Stowarzyszeniem Śląska Kawiarnia Naukowa. Urodzony mysłowiczanin.
Spotkania odbędą odbywać się raz w tygodniu w Miejskim Centrum Kultury w Mysłowicach.
Chętnych uczniów uprasza się o wysyłanie pod adresem iso@mckmyslowice.pl e-maili zatytułowanych Eksperymentatorzy, zawierających w treści imię, nazwisko oraz kontaktowy numer telefonu.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 32-222-66-70 wew. 43 i 52 lub 500-186-322 i na stronie internetowej MCK.
(kd)