WARSZTATY "EKSPERYMENTATORZY"

Od 17 stycznia aż do 17 czerwca w Miejskim Centrum Kultury w Mysłowicach będą odbywać się warsztaty dla „Eksperymentatorów”.

Co łączy grafit znajdujący się w ołówku z plastrami miodu budowanymi przez pszczoły? Dlaczego w Himalajach trudno jest ugotować makaron? Czemu w przestrzeni kosmicznej panuje głucha cisza? Z jakiego powodu na obszarze Trójkąta Bermudzkiego statki i samoloty giną bez wieści? Jak poszukuje się nowych substancji leczniczych? Co to jest nanotechnologia? Dlaczego w słoneczny dzień lepiej nie zakładać czarnej koszulki i nie wpatrywać się w białą ścianę? Jak ustalić wiek mumii? Dlaczego chemicy kochają mole? Co widmo może powiedzieć o strukturze i właściwościach materii? Na czym polega szlachetność pewnych metali i gazów?

Odpowiedź na te i inne ciekawe pytania młodzi miłośnicy nauk przyrodniczych odnajdą podczas warsztatów „Eksperymentatorzy”.To najnowsza propozycja Miejskiego Centrum Kultury w Mysłowicach organizowana wraz z kołem naukowym Uniwersytetu Śląskiego Widmo.

Warsztaty są bezpłatne i przeznaczone dla gimnazjalistów oraz uczniów szkół średnich. Skierowane są do osób interesujących się przedmiotami przyrodniczymi, w szczególności ich aspektem badawczym. Spotkania będą poświęcone widowiskowym doświadczeniom z zakresu chemii, fizyki i biologii.

Biorąc udział w pracach sekcji „Eksperymentatorzy”, można ponadto zetknąć się z tematyką obecnych dociekań naukowców oraz opanować wybrane zasady BHP i dobrej praktyki laboratoryjnej. Wszyscy systematycznie uczęszczający dostaną na życzenie stosowne certyfikaty.

Rok 2011 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Chemii (IYC 2011). To także setna rocznica nagrody Nobla dla Marii Skłodowskiej-Curie.

Warsztaty uzyskały patronat Rektora Uniwersytetu Śląskiego.

Zajęcia prowadzi Piotr Zwoliński - chemik. Absolwent studiów pierwszego stopnia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Aktualnie magistrant kierunku chemia leków oraz słuchacz kwalifikacyjnych podyplomowych studiów pedagogicznych przygotowujących do nauczania przedmiotu chemia na tej samej uczelni. Odbył staż w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu. Wolontariusz Dzielnicowego Programu Przeciwdziałania Niedostosowaniu Społecznemu Dzieci i Młodzieży z Katowic-Szopienic Szansa. Ma na swoim koncie współpracę ze Stowarzyszeniem Rodziców na Rzecz Pomocy Szkołom Przyjazna Szkoła i Stowarzyszeniem Śląska Kawiarnia Naukowa. Urodzony mysłowiczanin.

Spotkania odbędą odbywać się raz w tygodniu w Miejskim Centrum Kultury w Mysłowicach.

Chętnych uczniów uprasza się o wysyłanie pod adresem iso@mckmyslowice.pl e-maili zatytułowanych „Eksperymentatorzy”, zawierających w treści imię, nazwisko oraz kontaktowy numer telefonu.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 32-222-66-70 wew. 43 i 52 lub 500-186-322 i na stronie internetowej MCK.

(kd)


Facebook

miejsca kultury