WYKŁAD Z CYKLU: "MEANDRY LUDZKIEGO CIAŁA I UMYSŁU"

image
Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Meandry ludzkiego ciała i umysłu”.

W najbliższy piątek, 30 listopada o godz. 19.30 odbędzie się wykład dr Jana Rodaka, pod tytułem „Kategorie wykluczenia w kulturze i obyczajowości na Żywiecczyźnie i w dawnym Księstwie Oświęcimskim w XV-XVIII wieku”.

Celem proponowanej serii wykładów jest zgłębienie tajników ludzkiego funkcjonowania w aspekcie biologicznym, społecznym i kulturowym.

dr Jan Rodak - doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Literatury i Kultury Polskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Akademii Pedagogicznej w Krakowie, uczestnik międzynarodowego seminarium dla edukatorów w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. Interesuje się przede wszystkim literaturą i kulturą staropolską epoki baroku oraz zagadnieniami związanymi z judaizmem. Autor licznych publikacji o tematyce regionalistycznej, w tym książek: „Grzegorz Jan Zdziewojski z Łasku. Człowiek - dzieło - recepcja. Studium biograficzne”, „Schola et ambona. Z dziejów kaznodziejstwa i duszpasterstwa parafialnego w kościele pisarzowickim do roku 1680” oraz „Tolle lege. Ze studiów nad dawną książką.” Przygotowuje do druku tłumaczenie łacińskiego poematu Stanisława Osędowskiego „Philakai Zdziewoianae Domus” (1639) oraz kazania ks. Grzegorza Zdziewojskiego.


Facebook

miejsca kultury