Akademicki Chór Politechniki Śląskiej w Gliwicach

image

Akademicki Chór Politechniki Śląskiej w Gliwicach to grupa wrażliwych ludzi kochających muzykę i śpiew. W 1945 roku przybyli do Gliwic pracownicy Politechniki Lwowskiej, założyli uczelnię i utworzyli zespół śpiewaczy. Postanowili kontynuować dzieło Lwowskiego Chóru Technickiego. Jest to najstarsza akademicka agenda kulturalna Gliwic.

Repertuar chóru jest bardzo różnorodny i bogaty. Zespół wykonuje utwory muzyki dawnej i współczesnej, polskich i zagranicznych kompozytorów, opracowania muzyki ludowej, a także duże formy instrumentalno-wokalne, m.in.: Beethovena, Haendla, Mozarta, Rossiniego, Ruttera, Twardowskiego oraz Durufle. W kwietniu 2007 roku zaprezentował jego „Requiem”. Wykonano je z akompaniamentem prof. Juliana Gembalskiego. Utwór ten był prezentowany w 2008 roku w ramach 10. cyklu koncertowego „Non omnis moriar”. Zespół wystąpił z towarzyszeniem Henryka Jana Botora przy organach. W 2009 roku zaśpiewał z kolei z Aukso - Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy pod kierownictwem jej dyrektora artystycznego, Marka Mosia (dyrygenta, wybitnego skrzypka i kameralisty).

Chór nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji. Wydał 8 kaset i 4 płyty kompaktowe oraz książkę „Akademicki Chór Politechniki Śląskiej w Gliwicach - 50 lat” i trzy zeszyty „Śpiewaka Śląskiego” - pisma Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (z okazji 55-lecia i 60-lecia oraz Księgi Lwowskiego Chóru Technickiego).

W 2006 roku zespół nagrał i wydał płytę „Na niebie słychać śpiewy anielskie” z kolędami w opracowaniu Henryka Jana Botora - tyskiego kompozytora, organisty i pedagoga Akademii Muzycznej w Krakowie.

W listopadzie 2008 roku chór zarejestrował materiał na najnowszą płytę. „Missa nova” to kompozycja na chór, solistów i orkiestrę jazzową. W sesji nagraniowej towarzyszyła mu Małgorzata Maliszczak, pianistka, kompozytorka i pedagog Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

W kraju zespół daje około 40 występów rocznie. Występował w prawie wszystkich krajach Europy, w Kanadzie, USA, Korei Południowej, Ameryce Południowej, na Syberii.

Udział w ważniejszych imprezach, nagrody:
● 14. Ogólnopolski Festiwal Polskiej Pieśni Chóralnej (2006) - Grand Prix
● 9. Festiwal Chóralny Cantio Lodziensis, Łódź (2006) - I nagroda w kategorii chórów akademickich
● 16. Festiwal Pieśni Chóralnej, Myślenice (2007) - I nagroda w kategorii chórów mieszanych
● 7. Międzynarodowy Festiwal Chóralny, Bośnia i Hercegowina (2007) - I nagroda w kategorii utworu narodowego
● Ohrid Choir Festival, Macedonia - I miejsce w przesłuchaniach
● Nagroda Ministra Kultury i Sztuki
● Nagroda Prezydenta Miasta Gliwice (1996, 2005)
● Odznaka Zasłużonemu dla Politechniki Śląskiej (1998)
● Medal 60-lecia za szczególne zasługi dla rozwoju uczelni (2005)


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook