Chór Andantino

image

Chór Andantino założyła Helena Zaik w 1971 roku w Szkole Podstawowej nr 9 w Rybniku (obecnie Gimnazjum nr 1) w trosce o przygotowanie uczniów do udziału w życiu kulturalnym i społecznym. Zaszczytem dla zespołu były zaproszenia do koncertowania w uroczystościach religijnych na Jasnej Górze, w Panewnikach, Licheniu, Pszowie, Wiedniu-Kahlenbergu. Prestiżowe były również jego występy w Filharmonii Bydgoskiej, Częstochowskiej, Śląskiej i Akademiach Muzycznych w Warszawie, Krakowie oraz Katowicach.

W prowadzonych przez nauczycielkę kronikach zachowało się niemal 200 dokumentów, świadczących o nieprzeciętnej pracy chóru w środowisku - są to dyplomy, podziękowania, listy gratulacyjne, zdjęcia, wycinki prasowe; są też puchary, nagrania, nagrody i odznaczenia.

Polski Związek Chórów i Orkiestr - Oddział Śląski nadał chórowi Srebrną Odznakę Honorową w dowód uznania za upowszechnianie wartości moralnych płynących z pieśni oraz muzykowania. Grupa otrzymała również Dyplom Uznania za zasługi w dokumentowaniu dziejów społecznego ruchu muzycznego na Śląsku.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook