Chór Halka z Kozłowej Góry

image

Chór Halka powstał 11 listopada 1911 roku w dzielnicy Piekar Śląskich - Kozłowej Górze, aby krzewić polską kulturę poprzez śpiewanie pieśni. Istotna była wówczas również jego działalność społeczna i polityczna. W 1949 przy chórze została utworzona sekcja taneczna i kapela ludowa - grupa przekształciła się w zespół pieśni i tańca. W tym czasie Halka uczestniczyła w wielu imprezach kulturalnych w całym kraju i za granicą.

Od 1980 roku zespół prowadzi już tylko działalność chóralną. W swoim repertuarze posiada pieśni świeckie, sakralne oraz ludowe. Uczestniczy w uroczystościach państwowych, kościelnych. Od 1911 roku jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a od 2003 - Ogólnopolskiej Konfraterni Najstarszych Chórów i Orkiestr. Był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany.

W ostatnich latach działalność zespołu znacznie się rozwinęła dzięki zaangażowaniu chórzystów, kultywujących już prawie stuletnią tradycję śpiewu. Od września 1997 roku chórem dyryguje Aleksandra Poniszowska - absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, nauczycielka muzyki, wielokrotnie nagradzana wokalistka, członkini chóru Camerata Silesia (od 2007 roku). Pod jej kierunkiem zespół osiągnął wysoki poziom artystyczny, jest zapraszany na krajowe i międzynarodowe festiwale, skąd przywozi nagrody i wyróżnienia. Oprócz licznych koncertów w kraju chór prezentował swój różnorodny repertuar oraz wspaniałe śląskie stroje w Holandii, Czechach, Niemczech, Francji i na Węgrzech.

W 2004 roku Halka wydała płytę pod tytułem „Kolędy”.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook