Chór Milowiecki

image

„Tradycja śpiewania chóralnego istnieje w Milówce od dawna. W 1945 roku organista Eugeniusz Bieniek założył zespół, który jednak po pewnym czasie zawiesił swoją działalność. Jego reaktywowanie nastąpiło spontanicznie. W czasie wakacji w 1994 roku emerytowana nauczycielka muzyki, mgr Irena Zając, która wcześniej prowadziła już chóry młodzieżowe i orkiestrę dętą, zaprosiła na spotkanie swoich byłych uczniów i znajomych. Zaproponowała im współpracę. Jej inicjatywa spotkała się z tak żywym odzewem, że już po kilku miesiącach chór liczył około 40 osób. Jego członkowie to utalentowani ludzie i choć są amatorami, śmiało mogą konkurować z zawodowcami.

Obecnie Irena Zając dyryguje 38-osobowym zespołem, którego prezesem jest Jerzy Bieniek, a wiceprezesem Maria Pytlarz. Akompaniują Alicja Sobel i Ryszard Bieniek. Z roku na rok chór wzbogaca swój repertuar pieśni religijnych, patriotycznych i ludowych.

Pani Irena, która śpiew i muzykę ma we krwi, prowadzenie chóru uważa za ciężką pracę, ale i wielką przyjemność. Jest kobietą bezpośrednią, pełną osobistego uroku o duszy artysty. Kiedy weźmie skrzypce do ręki, ukazuje całą swoją silną osobowość. Jest milówczanką, co z dumą podkreśla i cenionym pedagogiem. Całe życie poświęciła muzyce. - »To moja wielka miłość« - mówi. - »Bez niej nie potrafiłabym żyć«.

Chór Milowiecki ma na swoim koncie uczestnictwo w różnego rodzaju konkursach, festiwalach, jubileuszach, dożynkach, lokalnych uroczystościach kościelnych, państwowych i prywatnych. Większość koncertów ma miejsce w kościołach. Nie ma chyba w okolicy świątyni, w której by nie występowali. Śpiewali w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej, bazylice w Licheniu, Krakowie-Łagiewnikach, Wadowicach, Raciborzu, Zawoi, Turzy Śląskiej, Uściu Gorlickim, Górecku Kościelnym, Warszawie i wielu miastach, i mniejszych miejscowościach. Chór koncertował również poza granicami Polski - na Węgrzech, w Słowacji, Austrii i we Włoszech. Ma także dwie zaprzyjaźnione parafie - Górecko Kościelne w diecezji zamojsko-lubaczowskiej i Pogorzelę w diecezji opolskiej.

Chór współpracuje również z Młodzieżową Orkiestrą Dętą pod dyrekcją Czesława Szczotki, działającą przy Ochotniczej Straży Pożarnej oraz z zespołem kameralnym z ogniska muzycznego w Milówce.

Aktywnym członkiem chóru jest pani Irena Golec, mama słynnych bliźniaków, Pawła i Łukasza z zespołu Golec uOrkiestra. Przy ich dużej pomocy udało się chórowi wydać dwie płyty - jedną z kolędami, a drugą z pieśniami religijnymi”.

(Źródło: www.chor.milowka.pl)


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook