Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Graduale

image

Luterański chór Graduale, który działa przy kościele Zbawiciela w Bielsku-Białej, powstał w 1945 roku. Jego założycielką oraz długoletnią dyrygentką (lata 1945-1995) była Maria Wegert. Od roku 1996 zespołem kieruje Agata Fender, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie.

Chór kontynuuje przedwojenne muzyczne tradycje bielskiej parafii. W swoim repertuarze ma utwory sakralne kompozytorów polskich i obcych - od renesansu po współczesność (m.in. M. Gomółki, Wacława z Szamotuł, G.G. Gorczyckiego, J.S. Bacha, H. Schutza, M. Praetoriusa, W.A. Mozarta, A. Brucknera, H. Diestlera, F. Nowowiejskiego, J. Świdra, R. Twardowskiego). Wykonuje też aranżacje pieśni sakralnych, ludowych i biesiadnych autorstwa znamienitych twórców wywodzących się ze Śląska Cieszyńskiego (J. Gawlasa, J. Hadyny, K. Hławiczki oraz szczególnie im bliskiego Kazimierza Dudy).

W ciągu ponad 60-ciu lat swego istnienia chór wielokrotnie koncertował w kraju i za granicą (w Czechach, Austrii, Szwecji, Niemczech, Holandii, Danii, Słowacji, Rosji, Węgrzech). Śpiewał w największych luterańskich katedrach Europy (w Ulmie, Uppsali), ale i w małych kościółkach, domach opieki, ośrodkach dla osób niepełnosprawnych.

Na co dzień chór występuje podczas uroczystości w macierzystej parafii i w luterańskich kościołach na terenie całego kraju. Bierze udział w nabożeństwach ekumenicznych, koncertach charytatywnych, imprezach organizowanych przez różne instytucje, a także uczestniczy w przeglądach, festiwalach i imprezach chóralnych organizowanych w Bielsku-Białej.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook