Chór św. Grzegorza przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach

image
  • Chór św. Grzegorza przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach
  • 41-400 Mysłowice
  • ul. Starokościelna 3

Początki chóru parafialnego sięgają roku 1928, kiedy to zwołano zebranie konstytucyjne. Wtedy na terenie parafii istniał już chór niemiecki pod patronatem św. Cecylii, chodziło jednak o założenie polskiego. Na spotkanie 10 października 1928 roku zgłosiło się 18 osób, a pod koniec roku chór liczył już 60 członków. W ramach jego działalności organizowano koncerty, wycieczki i zabawy. Wojna i okupacja przerwały działalność zespołu, ale zaraz na początku 1945 roku wznowiono próby.

Chór od początku swej działalności bierze czynny udział w życiu parafii, przede wszystkim uświetniając uroczystości kościelne. Co roku występuje z bogatym repertuarem kolęd i pastorałek w okresie Bożego Narodzenia, pieśni pokutnych i pasyjnych w okresie Wielkiego Postu, a także pieśni wielkanocnych, maryjnych i wielu innych.

U siebie, a także poza parafią i Śląskiem propaguje tradycje śpiewacze. Organizowane są wycieczki połączone są z występami, m.in. w Zakopanem, Częstochowie, Licheniu, Wambierzycach, Rychwałdzkie, Krakowie-Łagiewnikach. Chór kilkakrotnie wyjeżdżał poza granice kraju. W Austrii występował na Kahlenbergu, w Erzersdorf, Margaretten, Maria Ellen, Kleinnenzidel, w opactwie Melk. W Czechach koncertował w Ołomuńcu, Velehradzie oraz na zamku Oravski Podzamok.

Zespół brał udział w festiwalach i przeglądach, m.in. w Festiwalu Pieśni Maryjnej w Trzebini, Tyskich Spotkaniach Kolędowych, Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach, a w Mysłowicach w Przeglądzie Chórów im. ks. Antoniego Chlondowskiego.

Chór zrzeszony jest w Polskim Związku Chórów i Orkiestr i każdego roku uczestniczy w adoracji bożonarodzeniowej w bazylice oo. Franciszkanów w Panewnikach, a jesienią w spotkaniach w Piekarach Śląskich. Kilkakrotnie brał też udział w koncertach organizowanych przez Związek, w ramach Święta Pieśni Chóralnej - Trojok Śląski.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook