Chór Uniwersytetu Śląskiego Harmonia z Cieszyna

image

7 grudnia 1908 roku powstało w Cieszynie Towarzystwo Śpiewacze Harmonia. Początkowo działało jako chór męski prowadzony przez Wojciecha Marka.

Pierwszym ważnym wydarzeniem w dziejach Towarzystwa był udział w uroczystości odsłonięcia pomnika króla Władysława Jagiełły w Krakowie, w roku 1910 z okazji 500. rocznicy zwycięstwa w bitwie pod Grunwaldem. Połączone chóry z całej Polski wykonały wtedy „Rotę” do tekstu Marii Konopnickiej pod dyrekcją samego kompozytora, Feliksa Nowowiejskiego.

Wybuch I wojny światowej nie spowodował zawieszenia działalności chóru, niemniej jednak znacznie ją osłabił. W okresie międzywojennym zespół współpracował z orkiestrą wojskową kapitana Baranowskiego, organizował szereg koncertów i spotkań, angażował się w działalność teatralną. Mimo wybuchu II wojny światowej Towarzystwo Śpiewacze wciąż funkcjonowało, a po wyzwoleniu Cieszyna w 1945 rozpoczęło intensywną pracę artystyczną.

W latach 50. Towarzystwo organizowało na terenie Śląska Cieszyńskiego szereg koncertów i imprez muzycznych. Kolejne lata zaowocowały licznymi koncertami, a także udziałem w przeglądach i konkursach chóralnych.

W gronie dyrygentów, którzy pracowali z Harmonią znaleźli się Karol Hławiczka, ks. Leopold Biłko, Rudolf Halfer, Jerzy Hadyna, Ernest Berger, Jan Gawlas, Erwin Bubik, Antoni Poćwierz, Jerzy Drozd, Emanuel Guziur.

W roku 1968 Towarzystwo Śpiewacze Harmonia przerwało swoją działalność.

Chór Uniwersytetu Śląskiego kontynuuje tradycje Towarzystwa Śpiewaczego Harmonia. Odrodziło się po trzyletniej przerwie jako zespół akademicki przy powstałej w roku 1971 filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zespół tworzyli studenci kierunku wychowanie muzyczne. Obecnie jego członkami są studenci i absolwenci kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Siedzibą Harmonii jest cieszyński Instytut Muzyki przy Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego.

Wykształcenie muzyczne chórzystów ma znaczący wpływ na stale utrzymujący się wysoki poziom artystyczny i niezwykle dynamiczny rozwój zespołu. Do jego sukcesów przyczynili się jednak przede wszystkim znakomici dyrygenci. Pierwszym z nich był Władysław Wilczak, po pięciu latach funkcję tę przejęła Helena Danel-Bobrzyk. W roku 1978 dyrygentem została Halina Goniewicz-Urbaś, która prowadziła zespół przez 20 lat. W tym okresie zespół zdobył szereg prestiżowych nagród, koncertował i brał udział w festiwalach w Polsce i Europie, nagrywał dla radia i telewizji, realizował nagrania płytowe.

Dzisiejszą Harmonię prowadzi od ponad 10 lat Izabella Zielecka-Panek. Bogaty repertuar chóru obejmuje utwory a cappella kompozytorów wszystkich epok z muzyką współczesną włącznie oraz dzieła oratoryjno-kantatowe. Swój dorobek artystyczny zaprezentował na sześciu płytach. Jedną z ciekawszych jest montaż słowno-muzyczny „Do tych co mają tak za tak, nie za nie”, przygotowany wspólnie z Arturem Żmijewskim i beskidzkim folklorystą, Józefem Brodą.

Chór Uniwersytetu Śląskiego Harmonia w swojej długoletniej działalności koncertował w Austrii, Belgii, Holandii, Luksembergu, Niemczech, Irlandii, Jugosławii, Rosji, Szwajcarii, Czechach. Występował z wieloma orkiestrami, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Krakowie, orkiestrami filharmonicznymi z Katowic, Krakowa, Zabrza i Białegostoku, Orkiestrą Państwowej Opery w Koszycach i Opery Krakowskiej.

Udział w ważniejszych imprezach, nagrody:
● Festiwal Kultury Europejskiej, Luksemburg - Wielka Nagroda
● Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat - I Nagroda im. H. Karlińskiego
● Ogólnopolski Konkurs Polskiej Pieśni Chóralnej, Katowice, Łódź - I nagroda
● Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej Festa Musicale, Ołomuniec, Czechy - srebrny medal
● 2. World Choir Festival, Petersburg, Rosja - złoty i srebrny puchar
● 15. Festiwal Pieśni Chóralnej, Międzyzdroje - nagroda za wykonanie stylizacji ludowej
● Międzynarodowy Konkurs w Hradcu Králové - nagroda za wykonanie muzyki współczesnej
● Festiwal Kultury Europejskiej, Luksemburg - Wielka Nagroda
● Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat - I Nagroda im. H. Karlińskiego
● Międzynarodowy Konkurs Chóralny, Cork, Irlandia - IV miejsce
● Międzynarodowy Konkurs Chóralny, Montreux, Szwajcaria
● Jaro se otvira, Žďár nad Sázavou, Czechy - nagroda dla najlepszego chóru
● Ogólnopolski Festiwal Chórów Cantio Lodziensis, Łódź - I nagroda
● Ogólnopolski Konkurs Pieśni Chóralnej, Katowice - I nagroda


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook