Chór Żeński Porajanki

  • Chór Żeński Porajanki
  • 42-360 Poraj
  • ul. Piłsudskiego 14
  • tel.: 34-314-55-48

W 1962 roku w Poraju powstało Koło Gospodyń Wiejskich. Jego członkinie były bardzo aktywne: angażowały się w prace społeczne, kulturalne, organizowały loterie fantowe czy kursy gotowania i pieczenia, prowadziły wypożyczalnię artykułów gospodarstwa domowego. Założyły również Żeński Chór Porajanki. Należą do niego kobiety z okolicznych miejscowości (Masłońskie, Żarki Letnisko, Kuźnica Stara, Poraj).

Głównym celem działalności Porajanek jest kultywowanie, prezentacja pieśni i tradycji regionu. Biorą czynny udział w licznych występach organizowanych na terenie gminy Poraj, powiatu myszkowskiego i województwa śląskiego.

Efektem pracy chóru są wysokie miejsca oraz wielokrotne wyróżnienia uzyskane na przeglądach i festiwalach, np. na Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznych w Myszkowie i na Wojewódzkim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów w Chorzowie Batorym.

Chór Porajanki uczestniczy w corocznych przeglądach Zespołów Ludowych i Kół Gospodyń Wiejskich. Koncertuje w Częstochowskim Kolędowaniu w Teatrze. Czynnie uczestniczy w Dożynkach Powiatu Myszkowskiego i Gminy Poraj. Oprócz działalności artystycznej bierze udział w prezentacjach stołów świątecznych - bożonarodzeniowych oraz wielkanocnych.

Chór Porajanki posiada bogaty repertuar - od pieśni sakralnych na Boże Narodzenie, Wielkanoc po okolicznościowe, wykorzystywane podczas uroczystości gminnych i powiatowych, np. Folkloriady.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook