Zespół Kameralny Acapella Akord

image

Rodzinny Zespół Akord& istnieje od końca 2005 roku i wywodzi się z tradycji wspólnego muzykowania w domach rodziny Patalong z Gostyni i Mikołowa. Zespół Akord włącza się w życie muzyczne Śląska. Do tej pory wziął udział między innymi w cyklu Spotkań z Historią na zamku w Cieszynie (2006 r.), w Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Gostyni (2006, 2007, 2008, 2009 r.), w uroczystościach związanych z Dniem Działacza i Animatora Kultury w Gostyni (2006, 2007, 2008 r.). W roku 2007 zespół wziął także udział w kilku koncertach dla Polonii Lwowskiej, natomiast w styczniu 2009 r. włączył się w koncert charytatywny na rzecz dzieci z Kongo, który zorganizowany został przez społeczność mikołowskiego gimnazjum pod patronatem UNESCO.

Akord systematycznie współpracuje z wieloma okolicznymi parafiami, bądź zapewniając oprawę muzyczną dla liturgii, bądź uświetniając nabożeństwa i nieszpory, występując z szerokim repertuarem pieśni maryjnych, wielkopostnych, czy kolęd - w zależności od okresu roku liturgicznego. Do największych takich przedsięwzięć można zaliczyć misterium Pozwól Mi Twe Męki Śpiewać przygotowane wraz z młodzieżą parafii Św. Marcina z Międzyrzecza Górnego (2008 r.) oraz MiniMUSICAL o MAKSIsprawach opowiadający o życiu i działalności św. Pawła, przygotowany z młodzieżą Duszpasterstwa Akademickiego Graniczna z Katowic oraz studentami katowickiej Akademii Muzycznej (wystawiany m.in.: podczas ogólnopolskiej pielgrzymki duszpasterstw akademickich na Jasną Górę oraz w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach).

Repertuar zespołu obejmuje ponad 200 utworów w ponad 10 językach, z zakresu literatury chóralnej, od muzyki dawnej (m. in.: Wacław z Szamotuł, B. Pękiel, G. G. Gorczycki, M. Zieleński, O. di Lasso, G. Gastoldi, Q. Gasparini, Fr. Guerrero), poprzez utwory doby romantyzmu (m.in.: A. Bruckner, A. Dvorak, E. Grieg, Z. Noskowski, I. J. Paderewski), aż po utwory kompozytorów XX-wiecznych (m.in.: J. Świder, H. M. Górecki, J. Maklakiewicz, K. Szymanowski). Oprócz tego do repertuaru Zespołu zaliczyć można opracowania pieśni ludowych (polskich i zagranicznych), liczne opracowania kolęd (m.in.: F. Nowowiejski, St. Niewiadomski, T. Flasza, J. Muszyński, J. Maklakiewicz, J. Glenc), pieśni pasyjnych (w tym też chorały J. S. Bacha) i aranżacje popularnych utworów muzyki rozrywkowej (Beatles, F. Sinatra, P.Corter i in.).


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook