Dziecięcy Zespół Folklorystyczny Jedlicki

image
  • Dziecięcy Zespół Folklorystyczny Jedlicki
  • tel.: 33-860-07-17

W 1994 roku z inicjatywy Marii Dybek oraz miejscowego proboszcza ks. Jerzego Kolasińskiego rozpoczął swą działalność zespół, który przyjął nazwę Jedlicki. Maria Dybek posiadała już doświadczenie, była instruktorką zespołu Wierchy. Współpracowała z Teresą Juraszek, miejscową nauczycielką, która zdobyła dużą wiedzę o tradycjach i zwyczajach ludowych. Początkowo próby odbywały się w Szkole Podstawowej nr 1 w Pewli Wielkiej. Wtedy zespół liczył zaledwie 20, a czasami i 10 osób. Obecnie na próby przychodzi około 80. Są to dzieci i młodzież w wieku od 7-20 lat.

Na początku działalności zespół nie posiadał kapeli, dlatego trudno im było śpiewać i tańczyć oraz prezentować swoje umiejętności na konkursach bez muzyki. Członkowie grupy brali udział głównie w przeglądach gawędziarzy i śpiewaków ludowych. W ich potencjał twórczy uwierzyli pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej (obecnie Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej) i pomogli sfinansować zakup pierwszego instrumentu, jakim była heligonka.

Autentyczność miejscowego folkloru w programie zespołu kontrolują pewelskie śpiewaczki ludowe - Anna Dunat i Julia Adamek. Od początku istnienia grupy, aż do roku 2001 niewyczerpanym źródłem gawęd, pieśni i opowieści oraz dobrym jego duchem była, nieżyjąca już, Aniela Piecha. Jej głos od czasu do czasu można jeszcze usłyszeć w archiwalnych nagraniach Programu I Polskiego Radia.

Obecnie kapela liczy 7 instrumentalistów. Prowadzi ją Grażyna Katańska, nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej w Żywcu.

Jedlicki prezentowały się na gminnych, powiatowych i wojewódzkich przeglądach. Tańczą i śpiewają na gminnych i pewelskich uroczystościach: redyku, dniach Jeleśni, bożonarodzeniowej pasterce.

Telewizja Katowice wyprodukowała dwa programy z udziałem Jedlicek, emitowane w programach regionalnych oraz w TV Polonia. Zespół występował wiele razy w Czechach i Słowacji. Koncertował w Wiedniu na Khalenbergu oraz w katedrze Maria Vom Siege. Brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu. Zaprzyjaźnił się z zespołem z Izraela - zaproponowano Jedlickom współpracę i wzięcie udziału w międzynarodowym programie Yalla (przedsięwzięcie, które miało na celu pobudzenie kulturowej współpracy między różnymi krajami przez aktorstwo, muzykę, taniec i śpiew; realizowany już w Brazylii, Francji i we Włoszech).

Po jedenastu latach pracy wyrosła młodzież, która nadal chciała uczęszczać na próby - z tego względu postanowili stworzyć grupę starszą, która bierze udział w Tygodniu Kultury Beskidzkiej.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook