Dziecięcy Zespół Góralski Gronicek

image

Dziecięcy Zespół Góralski Gronicek skupia dzieci w wieku 6-14 lat. Prezentuje folklor górali żywieckich, zwyczaje i obrzędy całoroczne, gry i zabawy dziecięce. Ich publiczność może także podziwiać grę na unikatowych instrumentach pasterskich, m.in. piszczałce i okarynie.

Pierwszy sukces to zajęcie II miejsca na Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych w Brennej. Później zdobywali I, II i III miejsca na Wojewódzkich Przeglądach Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych. Podobne lokaty uzyskali za zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe podczas Godów Żywieckich i Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. Niezwykle cenne były nagrody: I miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Łowiczu, Grand Prix za zwyczaje i obrzędy wiosenne w Katowicach, a także podczas Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Pożegnanie Lata w Dąbrówce Wielkiej.

Długa jest lista państw i miast, gdzie Gronicek popularyzował góralski folklor i zdobywał zasłużone laury. W Szwecji, poza III miejscem, otrzymał nagrodę publiczności. Były też nagrody i wyróżnienia na festiwalach i spotkaniach folklorystycznych w Czechach, Słowacji, Belgii, Macedonii, Chorwacji, na Węgrzech. Występowali też w Hiszpanii i na Ukrainie. Wielokrotnie prezentowali swój repertuar w Telewizji Polskiej oraz telewizjach regionalnych (Katowice, Szczecin, Kraków, Gdańsk, Warszawa), a także w Polskim Radiu.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook