Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Rudzianie

image

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Rudzianie jest reprezentacyjnym zespołem folklorystycznym miasta Ruda Śląska, działającym pod patronatem Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty. Zespół powstał w 1985 roku w Zakładowym Domu Kultury Kopalni Węgla Kamiennego Wawel dzięki zaangażowaniu ówczesnego dyrektora placówki, Zbigniewa Bomby i długoletniego choreografa tańca ludowego, Jana Mazura. Pierwszy koncert odbył się w maju 1986 roku.

Piękne stroje i różnorodny, ciekawie dobrany repertuar oraz młodość, wdzięk i świeżość dziecięcych wykonawców są nieodłącznym atutem tego zespołu. Swoją obecnością uświetnia największe imprezy odbywające się w mieście i nie tylko.

Rudzianie kultywują przez swój taniec cenne wartości kultury zrodzonej na Śląsku, wielokrotnie brali udział w różnego rodzaju festiwalach i przeglądach zespołów folklorystycznych, zarówno w kraju jak i za granicą.

Zespołem zajmowali się Jan Mazur - kierownik artystyczny i choreograf, Magdalena Kalyta - instruktor i Ignacy Ficek - kierownik organizacyjny.


komentarze

dodaj komentarz
Paweł 02.10.2014, godz. 22.22

Aktualizacja adresu strony http://rudzianie.info/ Pozdrawiam

dodaj komentarz

Facebook