Estrada Ludowa Czantoria

image

Ziemia cieszyńska i Beskid Śląski to przepiękny zakątek. Mówią, że gdy Bóg go stwarzał nic nie powiedział tylko się uśmiechnął i to właśnie z tego uśmiechu powstała ta przecudna kraina. To właśnie tu w Ustroniu u podnóża Czantorii i Równicy nad rzeką Wisłą z inicjatywy dyrygenta oraz kierownika artystycznego Mariana Żyły oraz z tej ogromnej wewnętrznej potrzeby śpiewania członków zespołu powstała Estrada Ludowa Czantoria.

Pierwszy repertuar obejmował zaledwie 10 pieśni ludowych, w tej chwili Czantoria ma ich blisko 100 - zarówno ludowych, jak i religijnych, patriotycznych i kolęd, urozmaiconych ludową muzyką i tańcem, gawędą i poetycką zadumą. Od 1999 roku dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest Władysław Wilczak.

Przez te 20 lat Estrada Ludowa Czantoria dała ponad 600 koncertów zarówno w kraju jak i po za jego granicami, gdzie promowała miasto i folklor Ziemi Cieszyńskiej. Zespół występował w Czechach, Niemczech, Włoszech, na Węgrzech, Słowacji, Litwie oraz w Bułgarii. Zawsze spotykał się z ciepłym przyjęciem nie tylko Polonii.

Czantoria funkcjonuje w ramach Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej Czantoria, które korzystając między innymi z pomocy urzędu miasta oraz ludzi kochających folklor. Organizacyjnie i finansowo przyczynia się do rozwoju zespołu.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook