Grupa Śpiewacza Czernianie

  • Grupa Śpiewacza Czernianie
  • 43-460 Wisła-Czarne
  • ul. Czarne 22
  • tel.: 33-855-37-10

Grupa Czernianie powstała w listopadzie 1995 roku z inicjatywy Andrzeja Pilcha. Członkowie zespołu pochodzą ze starych czerniańskich rodów i stąd ich zamiłowanie góralskich tradycji. Są bardzo spontaniczni, chętnie żartują i opowiadają. Ich celem jest popularyzacja góralskiej, rodzimej kultury ludowej, zapomnianych pieśni i stroju, z czym radzą sobie znakomicie. Nie tylko śpiew jest ich domeną. Wplatają w pieśni przepiękne wiersze poetów ludowych, nawiązujące tematyką do piękna góralskiej ziemi. Dzięki licznym występom zdobyli ogromną popularność zarówno wśród mieszkańców Wisły, jak i turystów.

Występują na festiwalach folklorystycznych, na których zdobywają wiele nagród. Warto wymienić chociażby I miejsce na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu czy zwycięstwo na 31. Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej w 1998 roku.

W 1999 reprezentowali Wisłę na Ogólnopolskim Przeglądzie Strażackich Zespołów Scenicznych w Wadowicach oraz na ekumenicznych spotkaniach strażackich. Od początku swej działalności występują podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Dni Wisły czy uroczystości organizowanych przez Muzeum Beskidzkie w Wiśle i Wiślańskie Centrum Kultury i Informacji. Popularność zdobyli także u naszych południowych i zachodnich sąsiadów. Zaprezentowali miejscowy folklor w Bruszperku w Czechach, Starej Wsi na Morawach, a także w niemieckim Goerlitz.

Udokumentowaniem ich działań stała się kaseta magnetofonowa z 30 pieśniami o tematyce folklorystycznej nagrana w 1997 roku. Następna kaseta, zbiór pieśni wykonanych przez wiślańskie grupy śpiewacze, została zarejestrowana w maju 1999.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook