Grupa Śpiewacza Uścieńkowianie z Wisły

  • Grupa Śpiewacza Uścieńkowianie z Wisły
  • 43-460 Wisła
  • os. Zdejszy 11
  • tel.: 33-855-11-20, 602-704-633
  • kultura@wisla.pl

Uścieńkowianie powstali w 1992 roku jako grupa śpiewacza rodziny Raszków z Uścieńkowa (dzielnicy Wisły-Nowej Osady). Członkami zespołu są dziadkowie, rodzice i wnukowie. Cechuje ich ogromne przywiązanie do tradycji. W swoją działalność wkładają wiele serca i zaangażowania.

Kierownikiem grupy jest Rudolf Raszka, syn ostatniego „czytoka na Wiśle”, czyli człowieka zajmującego się śpiewami przedpogrzebowymi. To dlatego w ich repertuarze znajdują się przede wszystkim utwory pogrzebowe i postne, składające się z wielu zwrotek, charakteryzujące się zwolnionym rytmem. Śpiewają także wiślańskie kolędy i pieśni ludowe opowiadające o ciężkim życiu górali beskidzkich. Swojego repertuaru szukają w archiwalnych pozycjach wydawniczych - zarówno kościelnych, jak i folklorystycznych.

Umiłowanie dawnych zwyczajów pielęgnują w swoich wnukach, uzasadniając to powiedzeniem „Cze skorupka za młodu nasiąknie, na staroś jakby naszeł”. Dzieci razem z dziadkami recytują z ogromnym wdziękiem tradycyjne wiersze i regionalne winsze (słowo to pochodzi od winszować z niemieckiego Wunsch).

Grupa występuje na folklorystycznych festiwalach i przeglądach. Bardzo ważne są dla niej występy na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu i Godach Żywieckich. Nie zapominają jednak o społeczności lokalnej i odpowiadają na każde zaproszenie z okazji pogrzebów, wesel i licznych uroczystości związanych z regionem. Są często zapraszani na imprezy organizowane przez Muzeum Beskidzkie w Wiśle i Wiślańskie Centrum Kultury i Informacji.


komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

Facebook